Praca kierowcy zawodowego ciężarówki sama w sobie jest ciężka i wymagająca, ale kiedy nadchodzi okres zimowy, a lód i śnieg zalegają na drogach, zwiększa się również ryzyko uczestniczenia w wypadku. Jednak i na tak ekstremalne warunki są sposoby. Jednym z nich jest używanie łańcuchów.
Łańcuchy tzw. przeciwśnieżne one nakładane na opony, co znacznie poprawia trakcję i ciężarówka w miarę bezpieczny sposób może poruszać się po zaśnieżonych szosach.
Ponieważ nie istnieją federalne przepisy dotyczące użytkowania łańcuchów, każdy ze stanów opracował własne. W zależności od lokalizacji, są one mniej lub bardziej restrykcyjne. Poniżej przedstawiamy 5 stanów, w których przepisy „łańcuchowe” są najbardziej rygorystyczne.
Kolorado. Departament Transportu rozmieścił znaki przy autostradach, które informują kierowców ciężarówek o nakazie używania łańcuchów w razie niebezpiecznych warunków zimowych. Łańcuchy muszą być założone na cztery opony osi napędowej, natomiast nie ma wymogu, aby zakładać je na opony przyczepy.
Przepisy obowiązują od 1 września do 31 maja. W tym okresie kierowcy komercyjni muszą posiadać łańcuchy na pokładzie ciężarówki tylko na autostradzie nr 70 pomiędzy Dotsero (Milepost 133) a Morrison (Milepost 259). Pogoda na tym odcinku autostrady bardzo często gwałtownie się pogarsza i użytkownicy dróg są zmuszeni do natychmiastowej akcji i założenia łańcuchów na koła.
Kara za brak łańcuchów wynosi 50 dol. plus 17 dol. (surcharge).
Z kolei grzywna za brak łańcuchów na kołach, kiedy są one wymagane, to 500 dol. plus 79 dol. (surcharge), a za blokowanie drogi – aż 1000 dol. plus 157 dol. (surcharge).
Nevada. Kierowcy zawodowi CDL nie muszą posiadać w wyposażeniu ciężarówki łańcuchów przeciwśnieżnych. Jednakże kiedy stan drogi tego wymaga (śnieg, lód), a znaki przy drodze informują, że korzystać z niej mogą jedynie pojazdy komercyjne wyposażone w łańcuchy na kołach, to kara za ich brak wynosi 58 dol. plus koszty sądowe, które są zróżnicowane w zależności od sądu.
Kiedy warunki pogodowe są złe i łańcuchy są wymagane, tylko samochody osobowe z napędem na wszystkie koła, posiadające opony zimowe i pojazdy wyposażone w łańcuchy na oponach mogą korzystać z następujących dróg w Nevadzie:
- State Route 431 (Mount Rose Highway)
- State Route 207 (Kingsbury Grade)
- U.S. Highway 50 pomiędzy Glenbrook a Carson City
Kalifornia. W Kalifornii kierowcy komercyjni nie mają obowiązku posiadania łańcuchów przeciwśniegowych. Kiedy jednak pogoda się pogorszy i przy drodze pojawią się znaki z informacją, że można się poruszać jedynie z łańcuchami na kołach, to wszystkie pojazdy o masie (Gross Vehicle Weight, GVW) większej niż 6,5 tys. funtów muszą się do tego przepisu dostosować.
Przepisy te częściej egzekwowane są w północnej Kalifornii, z racji na klimat i ukształtowanie terenu. Warto być gotowym na taką ewentualność, podróżując po takich drogach, jak autostrada nr 5 na północ od Redeing; autostrada nr 80 powyżej Donner Pass pomiędzy Sacramento a Reno; jak również droga szybkiego ruchu nr 50 powyżej Echo Summit pomiędzy Lake Tahoe a Sacramento.
Waszyngton. Według prawa „wszystkie pojazdy o masie (GWV) 10 tys. funtów i większej muszą posiadać na wyposażeniu dwa dodatkowe łańcuchy przeciwśniegowe na wypadek, gdyby stan drogi wymagał użycia większej ilości łańcuchów lub któryś z łańcuchów pękł i nie był zdatny do użytku”.
Prawo obowiązuje od 1 listopada do 1 kwietnia. Kary za brak łańcuchów na wyposażeniu to 139 dol., a za jazdę bez łańcuchów, kiedy są wymagane – 503 dol.
Po szczegółowe informacje dotyczące łańcuchów, jakie mogą być używane oraz listę dróg, gdzie to prawo jest wymagane odsyłamy na portal www.wsdot.wa.gov
Oregon. W stanie Oregon „prawo łańcuchowe” obowiązuje na wszystkich stanowych autostradach. Kiedy w zimowym okresie stan dróg ulega pogorszeniu, przydrożne znaki informują kierowców, że muszą przestrzegać prawa i mogą poruszać się jedynie z łańcuchami na kołach. Departament Transportu informuje, że od 25 września kara za jazdę bez łańcuchów, kiedy są one wymagane, to minimum 880 dol.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!