Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 13:21
Reklama KD Market

Chicago oddało cześć działaczom „Solidarności”

Chicago oddało cześć działaczom „Solidarności”

Uroczystą mszą święta Polonia chicagowska uczciła 42. rocznicę podpisania historycznych umów sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w Polsce.

 Chicagowskie Koło „Solidarność” z okazji 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zaprosiło Polonię 28 sierpnia do kościoła pw. Świętej Trójcy na mszę w intencji Ojczyzny, upamiętniającą ofiary przełomowych wydarzeń w Polsce i w Europie. 

Uroczystą Eucharystię odprawili ksiądz Andrzej Totzke SChr – dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy w Chicago i ksiądz Mieczysław Dusza – chrystusowiec,  gość z Polski.

W procesji do ołtarza, przez szpaler utworzony przez ułanów ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki przeszły poczty sztandarowe: Związku Podhalan w Północnej Ameryce i kół zrzeszonych w związku, Polskiej Szkoły im. Świętej Trójcy, Polskiej Szkoły im. Jana Karskiego. 

Sztandar Chicagowskiego Koła „Solidarność” dumnie wprowadził Marcin Wyrzykowski  –  w czasach strajków stoczniowiec ze Stoczni Szczecińskiej.

Przed mszą świętą Bogdan Strumiński – były działacz „Solidarności” okręgu łódzkiego, współzałożyciel oraz prezes chicagowskiego Koła „Solidarność” w Chicago przypomniał o smutnych faktach z historii Polski: o rozbiorach, w wyniku których Polska na 123 lata znikła z mapy świata, o czasie II wojny światowej i okresie komunizmu.

Mówił również o wspaniałych polskich zwycięstwach, przytaczając między innymi postać króla Jana III Sobieskiego, pogromcy Turków pod Wiedniem w 1683 roku, czy o wielu, często bezimiennych Polakach zawsze gotowych do zbrojnej walki o niepodległość Ojczyzny. Co ważne, podkreślił – dzisiaj mamy inną broń, bo możemy walczyć mądrością. Zaapelował do Polaków, aby zaprzestali waśni i dążyli do porozumienia, troski o dobro kraju przodków, dziedzictwa narodowego, wiary i pamięci o własnych korzeniach.

Ksiądz Andrzej Totzke, gospodarz miejsca serdecznie powitał w świątyni gości, przybyłych na uroczyste obchody, a wśród nich chrystusowców z Polski: księdza Mieczysława Duszę, księdza Macieja Onaszkiewicza, brata Krystiana Zarosę oraz przedstawicieli Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Narodowego Polskiego, Muzeum Polskiego w Ameryce, Związku Klubów Polskich w USA, Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Przystanku Historia IPN Chicago, Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, Klubu Motocyklowego „Sokół”, Koła „Solidarność” Chicago oraz wszystkich, którzy przyszli modlić się w intencji Ojczyzny i oddać cześć walczącym o wolną Polskę. 

Kapłan wyraził wdzięczność prezesowi Koła Bogdanowi Strumińskiemu za organizowanie każdego roku mszy świętej w intencji Ojczyzny i „Solidarności”.

Katarzyna Łodziński, parafianka Świętej Trójcy przypomniała genezę podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Podczas homilii ksiądz Andrzej Totzke mówił: – Gromadząc się w świątyni w 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, najpierw chcemy wspomnieć te wydarzenia, aby móc później wyciągnąć wnioski dla nas, obecnie tutaj żyjących – wskazał.

Duchowny rozpoczął wspomnienia od homilii Ojca Świętego z czerwca 1979 roku, podczas której wierni usłyszeli prorocze słowa papieża: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi”.

Jak przypomniał, historyczny przekaz uświadomił umęczonym komunizmem Polakom, że łączy ich wiara, sprawy Boże i odpowiedzialność za Polskę, i to dało początek przemianom, narodzinom „Solidarności”. Mówił też o wielkich przywódcach tamtych czasów: Prymasie Tysiąclecia, błogosławionym kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko – kapelanie „Solidarności” i świętym Janie Pawle II. 

Ksiądz Andrzej Totzke zwrócił się do wiernych z ważnym na przyszłość przesłaniem: – Polacy, gdziekolwiek jesteście na świecie, zjednoczcie się na nowo pod ideami, które przyczyniły się do powstania „Solidarności”.

W Eucharystii uczestniczyli byli działacze „Solidarności” Krzysztof Wojciechowski – były wiceprzewodniczący Związków Zawodowych Zakładu Rozruchu Energetycznego w  Gliwicach, działacz „Solidarności” z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Gliwicach, a obecnie wiceprezes chicagowskiego Koła Solidarności, Tomasz Dąbrowski – były działacz „Solidarności” łódzkiej, na poziomie zakładowym, obecnie zastępca komendanta Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Placówki numer 90 w Chicago, Andrzej Stopa – były działacz „Solidarności” okręgu Słupsk i wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki i Lucjan Majewski – były działacz „Solidarności” gminy Drohiczyn. 

Marcin Wyrzykowski – obecnie wiceprezes Koła Solidarność w Chicago, kilkadziesiąt lat temu był strajkującym w Stoczni Szczecińskiej. Nagrywał podpisywane porozumienia i pomimo upływu kilkudziesięciu lat był poruszony wspomnieniami epokowych wydarzeń.

– Pamiętam ten dzień. Byłem wtedy strajkującym stoczniowcom i wspominam ten czas jako wielkie wydarzenie w życiu. To był przełom, który potem pociągnął za sobą wiele konsekwencji – opowiadał Wyrzykowski.

Konsekwencje dotyczyły nie tylko przemian w kraju, dotknęły także strajkujących, również  Marcina Wyrzykowskiego.

– Potem działalność w podziemiu, broniłem Solidarności do końca tak, jak nakazywało mi serce i później Stany Zjednoczone. Musiałem wyjechać z Polski, bo byłem prześladowany – zwierzył się Wyrzykowski.

Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem uczestniczących we mszy świętej.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama