Rośnie liczba kradzieży tych aut w związku z wyzwaniem na TikToku
Prawie ośmiokrotnie wzrosły w ciągu roku kradzieże hyundaii i kii w rejonie Chicago dzięki najnowszemu wyzwaniu na internetowej platformie TikTok. Wideo demonstruje, jak zapalić auta tych marek bez użycia kluczyków. Chicagowska policja oraz biuro szeryfa powiatu Cook ostrzegają właścicieli tych aut, aby mieli się na baczności.
Na TikToku pod hasztagiem „Kia Boyz” krąży wideo pokazujące, jak uruchomić silnik hyundaia i kii za pomocą końcówki ładowarki do telefonu lub kabla USB. Według władz, przyczyniło się to do wzrostu kradzieży samochodów tych marek w całym kraju.
Kradzieże aut wzrosły o 767 proc. właśnie z powodu tego wyzwania na TikToku – napisał 15 Dystrykt chicagowskiej policji w wydanym 24 sierpnia ostrzeżeniu. Według biura szeryfa powiatu Cook, od 1 lipca do połowy sierpnia doszło do 642 kradzieży kii i hyundaii w porównaniu do zaledwie 74 w analogicznym okresie w zeszłym roku.
„Jest to niezwykle niepokojący trend, o którym społeczeństwo musi wiedzieć, aby zachować czujność i chronić się” – czytamy w oświadczeniu szeryfa powiatu Cook Toma Darta wydanym w sierpniu.
Trend kradzieży hyundaii i kii da się zaobserwować w całym kraju. W St. Paul w Minnesocie w sierpniu grupa nastolatków ukradła kię z parkingu wypożyczalni samochodów, co doprowadziło do pościgu policyjnego z udziałem helikoptera. Z kolei według policji z St. Petersburg na Florydzie, od połowy lipca ponad 40 proc. kradzieży samochodów dotyczyło marki Kia lub Hyundai.
Policja apeluje do kierowców wszystkich aut, lecz teraz zwłaszcza tych, które upatrzyli sobie złodzieje, aby zachowali czujność i zawsze parkowali w dobrze oświetlonych miejscach. Powinni też zawsze blokować drzwi, nawet przy tankowaniu na stacji benzynowej, upewnić się, że mają ważne ubezpieczenie i rozważyć instalację kamer samochodowych lub systemów alarmowych umożliwiających wykrywanie silnika.
Biuro szeryfa powiatu Cook umożliwia również właścicielom pojazdów wypełnienie online specjalnego formularza zgody, która pozwala organom ścigania na współpracę z producentami pojazdów w celu ich śledzenia. Ma to związek z faktem, że niektóre modele kii z lat 2011-2021 i hyundaia z lat 2015-2021 nie są wyposażone w elektroniczne urządzenie zabezpieczające przed niepowołanym uruchomieniem pojazdu, czyli tzw. immobilizer.
(jm)