Zmiany na rynku pracy są coraz częściej wykorzystywane przez oszustów, którzy na celownik obrali ostatnio ludzi, którzy szukają dodatkowego bądź tymczasowego zatrudnienia. W tej kategorii plasują się tzw. gigs – praca wykonywane przez osobę niezatrudnioną w pełnym wymiarze godzin.
Pandemia zmieniła sposób, w jaki miliony ludzi zarabia na życie lub zwiększa swoje dochody. To także nowy lukratywny strumień dochodów dla oszustów. Osoby, które chcą zarobić dodatkowe pieniądze, mogą wykorzystać swoje umiejętności zawodowe i zainteresowania, aby znaleźć krótkoterminowe zlecenia dla niezależnych firm lub osób potrzebujących tymczasowej pomocy.
Oprócz typowych witryn z ofertami pracy istnieją teraz legalne platformy internetowe, za pomocą których wykwalifikowani pracownicy mogą kontaktować się z przyszłym pracodawcą. Jednak oszuści tworzą fałszywe strony internetowe, fałszywe e-maile i oszukańcze reklamy w mediach społecznościowych, aby zdobyć cenne dane osobowe. Ich celem może być numer konta bankowego, numer Social Security i inne dane osobowe.
Przy obecnej wysokiej inflacji wiele osób poszukuje dodatkowej pracy, którą mogą wykonywać po godzinach lub w weekendy. Jeśli szukasz pracy freelancera, aby zarobić dodatkowe pieniądze, uważaj na fałszywe strony internetowe i osoby podszywające się pod pracodawców.
Oszuści wykorzystują media społecznościowe, aby reklamować, że mogą załatwić zlecenia wykonania dodatkowej pracy czy większych napiwków. Takie oszustwa pojawiły się także na aplikacjach służących do zakupów spożywczych. Warunkiem skorzystania z takich ofert przeważnie jest uiszczenie opłaty z góry. Taka informacja powinna zwrócić twoją uwagę, bo prawdopodobnie masz do czynienia z oszustem.
Podobne ogłoszenia pojawiły się przy systemach płatności, z którego korzystają niektórzy pracownicy wykonujący zlecenia (gigs). Oszuści wysyłają phishingowe wiadomości tekstowe lub e-maile z linkiem do oficjalnej strony z prośbą o informacje w celu zmiany płatności bankowej.
Jak uniknąć oszustw związanych z dodatkowym zatrudnieniem
- Sprawdź firmę, zanim podejmiesz pracę na zlecenie, np. dostawę jedzenia, dojazdy, korektę lub opiekę. Zadawaj konkretne pytania związane z pracą, sprawdź stronę internetową, konta w mediach społecznościowych, naciskaj na spotkanie za pośrednictwem wideo. To pomaga wyeliminować oszustów. Większość z nich będzie unikać wszelkiego rodzaju spotkań i nie odpowie na konkretne pytania.
- Zachowaj ostrożność, jeśli rzekomy pracodawca po raz pierwszy skontaktuje się z tobą przez stronę internetową, ale następnie prosi o wykonanie pracy i przyjęcie płatności poza witryną. To czerwona chorągiewka ostrzegawcza. Oszuści będą próbowali przekonać cię do przyjęcia płatności przez inny system, twierdząc, że pomaga to uniknąć dodatkowej opłaty.
- Praca wykonywana z domu (work from home) jest idealna dla studentów lub matek opiekujących się dziećmi. Poszukując takiego zatrudnienia należy także zachować czujność, bo oszuści podszywają się pod znanych sprzedawców detalicznych, takich jak Amazon i Walmart, i publikują fałszywe oferty pracy na głównych platformach zatrudnienia.
- Nigdy nie płać a nic z góry przy poszukiwaniu pracy.
- Uważaj na każdą ofertę pracy, która wymaga natychmiastowego udostępnienia danych osobowych.
Na stronie BBB.org znajdziesz recenzje i oceny biznesowe. Zawsze sprawdzaj, czy biznes ma pieczęć BBB (The Sign of a Better Biznes).
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB