W tym roku rodzice powinni szczególnie uważać na oszustwa związane z powrotem do szkoły (back-to-school) z powodu inflacji i niedoborów produktów.
Jak co roku przed wznowieniem nauki po wakacyjnej przerwie w szkołach rodzice wyposażają dzieci w odzież i szkolne artykuły. Oszuści uwielbiają ten okres zakupowy, ponieważ upatrują w nim więcej okazji, by wyłudzić pieniądze od zapracowanych rodziców. W ostatnich latach popularne stają się zakupy „back-to-school” online, przy czym oszuści także wykorzystują ten trend. Szalony pęd za produktami, na które jest duży popyt, sprzyja oszustwom.
Trampki, plecaki i sprzęt elektroniczny – te najczęściej kupowane produkty będą na celowniku oszustów. Można spodziewać się oszukańczych ofert, kuszących reklam oraz fałszywych stron internetowych.Dobra wiadomość jest taka, że do niedzieli 14 sierpnia br. stan Illinois oferuje kupującymobniżony podatek od sprzedaży na kwalifikujące się produkty związane z powrotem dzieci do szkół, w tym odzież i obuwie.
BBB radzi, jak skorzystać z najlepszych ofert i nie przekroczyć budżetu
Przy zakupie nowego sprzętu komputerowego należy sprawdzić ze szkołą dziecka wymagania techniczne. Przed zakupem drogiego laptopa, tabletu lub innych akcesoriów komputerowych należy sprawdzić markę, gwarancję, opinie klientów i ceny w różnych sklepach, aby uzyskać najlepszą ofertę. Pamiętaj, aby sprawdzić recenzje sprzedawcy na BBB.org.
Zakończ zakupy wcześniej. W związku z dużym popytem na te same produkty, możliwe są braki w dostawach. Zrób zakupy już teraz, aby uniknąć płacenia wyższych cen i uniknąć oszustw.
Kupuj u znanych sprzedawców. Laptopy, tablety i akcesoria komputerowe mogą być znaczącą inwestycją. Kupuj u firm, które znasz i którym ufasz, aby mieć pewność, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości i dobrą obsługę klienta.
Nie kupuj od oszustów. Oszuści mogą używać nazwy, logo i innych cech marek, którym ufasz. Dokładnie przeanalizuj stronę internetową, aby sprawdzić, czy nie sprzedawane są na niej podrobione produkty.
Do niskich cen należy podchodzić z ostrożnością. Niskie ceny i krótkotrwałe wyprzedaże mogą być znakiem, że natknąłeś się na oszustwo. Jeśli cena wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie jest oszustwem.
Poproś o zniżkę. Wiele sklepów i firm oferuje zniżki. Niektóre z nich są dostępne dla studentów posiadających adres e-mailowy uczelni lub legitymację studencką.
Kupuj na bezpiecznych stronach internetowych. Zabezpieczenia można sprawdzić na pasku adresu. Zaczynają się one od „HTTPS” i mają symbol „kłódki” nana pasku adresu.
Jeśli zauważyłeś oszustwo (niezależnie od tego, czy straciłeś pieniądze, czy nie), zgłoś je do BBB Scamtracker, aby ostrzec innych. Korzystaj z naszej strony BBB.org lub śledź nas @ChicagoBB w mediach społecznościowych.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB