Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 12:19
Reklama KD Market

Jak tanio zwiedzać świat – darmowe noclegi

Jak tanio zwiedzać świat – darmowe noclegi

Marzysz o objechaniu świata dokoła, ale obawiasz się, że nigdy nie zrealizujesz tego marzenia z powodu ograniczonych finansów? Ten artykuł jest dla ciebie.

Podróże niekoniecznie wymagają dużej kasy. Istnieją sposoby na zwiedzanie, które kosztują ułamek tego, czego domagają się biura podróży. Z pomocą przychodzą społecznościowe portale łączące podróżnych z osobami chętnymi je u siebie gościć za darmo lub za pomoc w pracy. Wymiana gościnności nazywa się „hospitality exchange” albo „couchsurfing”, czyli kanapowe surfowanie, od nazw najpopularniejszych serwisów. Pomoc za dach nad głową – to help exchange. Ponadto wymienić się można swoim mieszkaniem czy domem. Możliwości jest wiele.

Couchsurfing.comCouchSurfing.org – to strona internetowa założona w 2002 roku przez Amerykanina Caseya Fentona – dzięki której podróżny znajdzie darmowe zakwaterowanie, a właściciel mieszkania czy domu – interesującego gościa. Serwis cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przekroczył obecnie 12 milionów zarejestrowanych użytkowników z ponad dwustu krajów.Każdy użytkownik portalu tworzy w nim profil, w którym podaje podstawowe informacje o sobie, jak np. zainteresowania, znajomość języków, przejechane kraje. Również zamieszcza zdjęcia, zaznacza, co może zaoferować swoim gościom: kanapa, sypialnia, zwiedzanie, wyjście do kawiarni, i czego oczekuje w zamian. Osoba poszukująca noclegu, zwana „surferem”, loguje się na stronie, wyszukuje użytkownika, który może ją przyjąć w danym terminie i kontaktuje się z nim bezpośrednio. Surferów i gospodarzy można wyszukać według lokalizacji, wieku, języka, płci albo jakiegoś słowa zawartego w ich profilu.Profile zarówno gospodarzy, jak i gości uzupełnione są o oceny i komentarze innych osób. Każdy użytkownik sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach.

BeWelcomePodobnie do CouchSurfingu działa BeWelcome.org. Jest to również społecznościowy portal internetowy, dostępny w kilkudziesięciu językach, skupiający osoby, które mogą zaoferować nocleg (zaprosić na obiad lub pokazać swoje miasto) oraz te, które chcą skorzystać z takiej możliwości. W portalu zarejestrowanych jest obecnie prawie 200 tys. użytkowników z 223 krajów.Rejestracja jest bezpłatna i dostępna dla każdego, ale proces rejestracji może trwać do kilkunastu dni, ponieważ każdy nowo utworzony profil jest weryfikowany przez wolontariuszy.Zaletą zatrzymania się w cudzym domu jest nie tylko fakt, że nic za to nie zapłacisz, lecz również, że poznasz interesujących ludzi, którzy najprawdopodobniej zaoferują ci posiłek i pomogą zwiedzić okolicę.

AirbnbJeżeli podróżujesz z rodziną, zatrzymywanie się w cudzych domach może być trudne albo niepraktyczne. Gospodarze gotowi są przyjąć przeważnie jedną, dwie osoby, i nie wszyscy godzą się na dzieci. Większe grupy mogą rozważyć skorzystanie z systemu zwanego Airbnb (www.airbnb.com, skrót od Air Bed and Breakfast), gdzie możesz wynająć pokój albo całe mieszkanie. Podobnie działa www.9flats.com. Tu za nocleg płacisz, ale czasem mniej niż w hotelu, ponadto masz możność korzystania z kuchni, co obniży koszty wyżywienia.Aby zarezerwować lub zaoferować nocleg, należy zarejestrować się na stronie internetowej serwisu i utworzyć prywatny profil. Profile gospodarzy zawierają rekomendacje innych użytkowników i opinie gości, którzy zatrzymali się u danego gospodarza. Informacje te bardzo ułatwiają wybór odpowiedniego miejsca pobytu.

Pomoc za utrzymanieCouchsurfing jest dobry na krótki pobyt, a niektórzy gospodarze nie dają posiłków. Ponadto nie wszędzie można znaleźć bezinteresowne osoby przyjmujące CouchSurferów.Jeżeli chcesz zatrzymać się gdzieś na dłużej, a nie masz pieniędzy na hotele, to możesz rozważyć wymianę pomocy zwaną help exchange albo workaway, czyli wolontariat w zamian za jedzenie i dach nad głową. Jest to ciekawy pomysł na tanie podróżowanie i poznanie kraju od podszewki, a serwisy takie jak www.workaway.info, www.wwoofinternational.org, czy www.helpx.net pomagają kojarzyć osoby potrzebujące pomocy z podróżnikami, którzy szukają dachu nad głową i wyżywienia w zamian za pracę.Pomocnik żyje przy rodzinie, lepiej poznaje ludzi, kulturę, życie codzienne w danym kraju. Pracodawca ma tanich pomocników, spotyka ciekawych ludzi, poznaje dzięki nim świat nie wyjeżdżając z domu. Praca nie powinna zajmować więcej niż 5 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Strony umawiają się co do ewentualnego kieszonkowego, warunków do spania i wyżywienia. Często gotują posiłki na zmianę.Zainteresowani przyjęciem podróżnych do pracy na zasadzie wymiany są przeważnie właściciele małych ekologicznych farm, szklarni, hotelików, placówek bed and breakfast, a także rodzice chcący nauczyć dzieci obcych języków oraz starsze osoby potrzebujące pomocy przy domu. Placówki turystyczne położone są w atrakcyjnych miejscach, farmy – niekoniecznie.Skoro zagraniczny turysta w zasadzie wykonuje wolontariat, nie powinien naruszać przepisów imigracyjnych. Zagadnienie to jest trochę problematyczne i wyżej wymienione witryny milczą na ten temat.

Wymiana domówMasz mieszkanie albo dom? Możesz się wymienić swoim lokum z właścicielem z innej części kraju czy świata. „Home swap” umożliwia wiele witryn, m.in. HomeExchange, który pozwala przeszukać 450 tys. domów w 159 krajach, czy www.HomeLink.org, szczycący się ponad 65-letnią tradycją.

HosteleHostele nie są za darmo, oczywiście, ale warto pamiętać o tej alternatywie. Na zachodzie hostele są dedykowane głównie młodym i bywają zwane „youth hostels”. Starsze osoby mogą nie czuć się tam komfortowo. Hostele są tańsze od hoteli (w zależności od standardu), ale może ci przyjść spać w kilkuosobowym pokoju. Bonusem jest przyjazna atmosfera, możliwość poznania ludzi, dobra lokalizacja przeważnie blisko stacji kolejowej i centrum miasta.Hostele możesz odszukać na sieci w takich witrynach, jak www.hostels.com, hostelworld.com, hostelbookers.com. W www.booking.com znajdziesz wszystko: hotele, motele, hostele, apartamenty do wynajęcia, bed and breakfast – w sumie prawie milion obiektów na całym świecie. Wybierz rodzaj noclegu i region, jaki cię interesuje. Wspaniały serwis.Tyle o noclegach. W następnym odcinku podpowiem, jak podróżować za jak najmniejsze pieniądze.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492www.poradniksukces.com


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama