REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArtykuł sponsorowanyJak uniknąć oszustw internetowych?

Jak uniknąć oszustw internetowych?

-

W obecnej rzeczywistości z Internetu korzysta, praktycznie rzecz biorąc, każdy z nas. Co więcej, załatwiamy w ten sposób mnóstwo różnych rzeczy. Nie tylko używamy tego medium do rozrywki i do kontaktowania się ze znajomymi. Oprócz tego jeszcze robimy zakupy, pracujemy, planujemy wyjazdy, wakacje. Słowem, ogromna liczba różnego rodzaju aktywności opiera się o Internet. Oczywiście w wielu miejscach możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że Internet wcale nie jest tak bezpieczny, jak mogłoby się nam wydawać — wielu z nas uważa jednak, że są to opowieści mocno przesadzone. „Bo co może się stać, skoro ja tylko…” — wpisz w to miejsce Twoje najbardziej typowe sposoby wykorzystania Internetu.

No cóż, fakty są bezsporne. Internetowe oszustwa są na porządku dziennym. Nawet jeśli nie robisz niczego ważnego i nie korzystasz z żadnych poufnych danych lub informacji, to i tak warto wiedzieć, na co uważać. Zawsze przecież może się kiedyś zdarzyć ten moment, że będziesz musiał zrobić coś, co może Cię narazić na potencjalne niebezpieczeństwo — a w takim przypadku dobrze jest być świadomym ewentualnych zagrożeń, żeby nie popełnić niczego nierozsądnego.

REKLAMA

Dziś właśnie zaprezentujemy Ci kilka takich właśnie sposobów unikania potencjalnych problemów.

Nie klikaj w nieznane odnośniki w e-mailach, SMS-ach lub wiadomościach na FB.

Jedną z najbardziej typowych metod stosowanych przez oszustów jest podsyłanie potencjalnym ofiarom odpowiednio spreparowanych odnośników wraz z wiadomościami o alarmującej treści. Mogą to być na przykład e-maile, SMS-y lub wiadomości w mediach społecznościowych. Często mają treść informującą Cię o tym, że wygrałeś jakąś nagrodę (iPhone’a, kupon zakupowy, samochód itp.), a w celu jej odebrania musisz przejść na wskazaną stronę. Na tej stronie będziesz musiał wpisać swoje dane osobowe, numer dowodu osobistego itp., ale oczywiście żadnej nagrody nie otrzymasz. Przestępcom chodzi tylko o Twoje dane — mogą one posłużyć na przykład do wzięcia pożyczki na Ciebie.

Inna popularna metoda to informacja o konieczności zweryfikowania konta, czy to na Facebooku, czy też na przykład w banku, czy innym popularnym serwisie internetowym. Oczywiście wiadomość zawiera także odnośnik do odpowiednio spreparowanej strony, łudząco przypominającej prawdziwą. Tutaj także chodzi o przechwycenie Twoich danych, ale tym razem do logowania się. Jeśli będą to dane do Facebooka, to jeszcze mały problem, bo celem oszustów jest rozsyłanie z Twojego konta wiadomości do Twoich znajomych, być może w celu kolejnego oszustwa.

Jeśli podasz w ten sposób swoje dane do logowania do banku, to w efekcie możesz stracić nawet wszystkie swoje pieniądze.

Jaka jest na to rada? Nigdy nie klikaj w żadne tego typu odnośniki, nawet jeśli wyglądają one w pełni wiarygodnie. Jeśli wiadomość wydaje się być prawdziwa, na przykład z Twojego banku i wzbudza u Ciebie niepokój, to jak najbardziej możesz odwiedzić witrynę swojego banku, ale w standardowy sposób, tak jak to robisz codziennie. Nigdy nie klikaj tego odnośnika — użyj zamiast tego na przykład aplikacji mobilnej. Jeśli faktycznie bank oczekuje od Ciebie jakiejś weryfikacji, odpowiedni komunikat ujrzysz na ekranie. Albo po prostu zadzwoń na bankową infolinię i zapytaj się, czy to jest faktycznie wymóg banku, czy też próba oszustwa.

Korzystaj tylko z legalnych i pewnych stron internetowych.

Ten punkt tylko na pozór może wydawać się łatwy do zrealizowania, ale w rzeczywistości wcale taki nie jest. Na początek zaznaczmy tylko, że musimy urealnić ten wymóg do jedynie takich stron, które się wiążą z danymi osobowymi i finansami.

Na przykład, jeśli często odwiedzasz internetowego bukmachera lub kasyno online, upewnij się, że zawsze wybierasz legalne strony, dysponujące odpowiednimi licencjami i oferujące szyfrowane połączenia. Sprawdzaj także, czy korzystasz z rzeczywistej strony bukmachera, kasyna lub banku, a nie łudząco podobnej fałszywki. Możesz to zrobić w dość prosty sposób, klikając ikonę kłódki na pasku adresu i następnie porównując zawarte tam dane ze stanem faktycznym. Jeśli korzystasz z banku ING, to czy certyfikat dotyczy strony ing.pl? W razie jakichkolwiek rozbieżności lub niepewności, po prostu się nie loguj i skontaktuj się z działem pomocy technicznej witryny, by rozwiać swoje wątpliwości.

Nie pobieraj i nie instaluj nieznanego oprogramowania

Trzeci krok pozwalający uchronić się przed oszustami, to unikanie instalowania nieznanego oprogramowania, szczególnie z niezaufanych źródeł. Oczywiście oznacza to, że jakiekolwiek skłonności do pirackich gier lub aplikacji powinny zostać tylko skłonnościami, nigdy nie szukaj i nie ściągaj z Internetu takich programów — to najprostsza droga do narobienia sobie problemów. Zazwyczaj pirackie oprogramowanie zostało „wzbogacone” o różnego rodzaju wirusy, malware i ransomware, które to „dodatki” tylko czekają, chodząc gdzieś w tle na Twoje dane osobowe i bankowe.

To samo tyczy się także aplikacji mobilnych. Zapomnij o pobieraniu ich spoza oficjalnego sklepu Apple lub Google. Pamiętaj także, że nawet oficjalne sklepy miewały w przeszłości problemy z odpowiednio spreparowanymi aplikacjami, których celem było wykradanie danych użytkowników.

Oczywiście naszym celem nie jest straszenie Cię i zmuszanie do tego, byś nie korzystał z Internetu. Wszystko jednak powinno opierać się na zdrowym rozsądku — po prostu pamiętaj, że jeżeli masz wobec czegoś jakiekolwiek wątpliwości, to tego czegoś po prostu nie rób. Tak, na wszelki wypadek.

Dziennik Związkowy – Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

REKLAMA

2115076760 views

REKLAMA

2115076992 views

REKLAMA

REKLAMA

2116873382 views

REKLAMA

2115077132 views

REKLAMA

2115077231 views

REKLAMA

2115077339 views