REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMateriał partneraCzy powinieneś używać VPN do wszystkich działań online?

Czy powinieneś używać VPN do wszystkich działań online?

-

Prawie 60% ludności świata korzysta dziś z Internetu. Internet na smartfonach sprawił, że wszystko stało się dostępne w ciągu kilku sekund. Stwarza to jednak również zagrożenie dla bezpieczeństwa i ochrony w internecie. Wirtualna sieć prywatna (VPN) szyfruje ruch internetowy i kieruje go przez zdalny serwer, ukrywając Twój adres IP. Pozwala to na bardziej anonimowy i bezpieczny dostęp do Internetu. Wraz ze wzrostem cyberprzestępczości wielu użytkowników Internetu zastanawia się – czy powinienem używać VPN do wszystkich moich działań online? Omówmy plusy i minusy.

Zalety korzystania z VPN

Oto niektóre z głównych zalet korzystania z VPN:

REKLAMA

Zwiększona prywatność w Internecie

Korzystanie z aplikacji VPN (VPN application) maskuje Twój adres IP i aktywność online od dostawcy usług internetowych (ISP) i odwiedzanych stron internetowych. Uniemożliwia to firmom śledzenie nawyków przeglądania lub sprzedaż danych w celu ukierunkowanej reklamy. Sieci VPN zapewniają anonimowość online.

Bezpieczny publiczny dostęp do sieci Wi-Fi

Publiczne sieci Wi-Fi w kawiarniach, hotelach i na lotniskach są często niezabezpieczone. VPN szyfruje dane w publicznej sieci Wi-Fi w celu ochrony przed podsłuchem i atakami typu man-in-the-middle, których celem jest kradzież danych logowania i poufnych informacji.

Omiń ograniczenia geograficzne

Usługi przesyłania strumieniowego i strony internetowe często nakładają ograniczenia geograficzne na ich zawartość. VPN może pomóc obejść te ograniczenia, kierując ruch przez serwer znajdujący się w innym kraju. Umożliwia to dostęp do zawartości podlegającej ograniczeniom, która nie jest dostępna w Twoim regionie.

Bezpieczne udostępnianie plików P2P

Sieci VPN zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo udostępniania plików peer-to-peer (P2P) poprzez szyfrowanie ruchu internetowego i maskowanie adresów IP. Zapewnia to ochronę przed sporami sądowymi dotyczącymi naruszenia praw autorskich. Torrenting jest jednym z najlepszych przykładów udostępniania P2P. Ponieważ dostęp do stron torrentowych jest ograniczony przez kilku dostawców usług internetowych, a także rząd, VPN może być ostatecznością.

Ulepszony zdalny dostęp do pracy

Sieci VPN umożliwiają pracownikom bezpieczny zdalny dostęp do sieci firmowej i zasobów podczas pracy w domu lub poza biurem. Ruch między urządzeniami pracowników a serwerami firmy jest szyfrowany.

Wady korzystania z VPN

Istnieją jednak również pewne potencjalne wady korzystania z VPN:

Wolniejsze prędkości Internetu

Ruch routingu przez zdalny serwer VPN może skutkować wolniejszymi prędkościami pobierania i wysyłania w porównaniu z normalnym połączeniem. Zakres redukcji prędkości zależy od używanej usługi VPN i lokalizacji serwera.

Dodatkowe koszty

Podczas gdy niektóre sieci VPN są bezpłatne, większość sieci VPN premium wymaga miesięcznej lub rocznej subskrypcji, aby uzyskać pełną funkcjonalność i lepsze prędkości. Koszty mogą wahać się od kilku dolarów miesięcznie do ponad 10 USD.

Złożona konfiguracja

Konfiguracja VPN różni się w zależności od systemu operacyjnego i urządzenia. Prawidłowe skonfigurowanie go na routerach, zaporach ogniowych, smartfonach i komputerach PC może być skomplikowane dla użytkowników, którzy nie znają się na technologii, w porównaniu do bezpośredniego korzystania z połączenia internetowego.

Zakazane przez serwisy streamingowe

Wiele popularnych platform streamingowych, takich jak Netflix, aktywnie blokuje połączenia ze znanych adresów IP VPN, aby egzekwować ograniczenia geograficzne. Ogranicza to możliwość dostępu do katalogów zawartości z ograniczeniami w innych regionach.

Brak anonimowości ze strony rządu

Podczas gdy sieci VPN zapewniają anonimowość online od dostawców usług internetowych i stron internetowych, agencje rządowe mają szersze możliwości nadzoru. Tak więc VPN nie sprawią, że będziesz w pełni anonimowy, jeśli organy ścigania chcą Cię śledzić.

Nierówna wydajność

Wydajność i niezawodność sieci VPN mogą się znacznie różnić w zależności od dostawcy. Niektóre usługi VPN cierpią z powodu niskich prędkości, częstych rozłączeń i braku dostępności w niektórych krajach. Prowadzi to do nieregularnego doświadczenia.

Kiedy zdecydowanie powinieneś korzystać z VPN

Pomimo pewnych wad, istnieje wiele działań online, w których korzystanie z VPN jest wysoce zalecane:

 • • Dostęp do publicznych sieci Wi-Fi
 • • Bankowość internetowa, zakupy i wrażliwe transakcje
 • • Treści i usługi objęte ograniczeniami w zakresie przesyłania strumieniowego
 • • Udostępnianie plików za pośrednictwem platform P2P
 • • Korzystanie z otwartego Internetu w krajach autorytarnych
 • • Zdalny dostęp do sieci i zasobów firmy

Kiedy VPN może nie być konieczny

W przypadku ogólnego przeglądania stron internetowych i niewrażliwych działań online w osobistej sieci domowej korzystanie z VPN jest mniej krytyczne:

 • prawdzanie mediów społecznościowych
 • Czytanie wiadomości, sportu i rozrywki
 • Wiadomości online
 • Rezerwacja lotów i hoteli
 • Zakupy u renomowanych sprzedawców internetowych

Ostatnie słowa

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na korzystanie z VPN. Decyzja zależy od unikalnego modelu zagrożenia, wrażliwości Twojej aktywności online i potrzeby zachowania anonimowości. Oceń swój osobisty przypadek użycia, aby ustalić, czy VPN zapewnia znaczące korzyści, które uzasadniają dodatkowe koszty i złożoność. W większości przypadków korzystanie z VPN selektywnie tylko do bardziej wrażliwych zadań zapewnia właściwą równowagę.

Dziennik Związkowy – Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

REKLAMA

2093151056 views

REKLAMA

2093151340 views

REKLAMA

2094947789 views

REKLAMA

2093151590 views

REKLAMA

2093151728 views

REKLAMA

2093151869 views