0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZrób to samCzyste fugi? To proste!

Czyste fugi? To proste!

-

fot.andreypopov/123RF Stock Photos
fot.andreypopov/123RF Stock Photos

Brudne fugi pomiędzy płytkami to zmora niejednej pani lub pana domu. Oprócz wątpliwych walorów estetycznych, gromadząca się na nich pleśń, grzyby i bakterie mogą być groźne dla zdrowia. Poniżej kilka prostych sposobów na czyszczenie fug.

Zanim przystąpimy do czyszczenia fug pomiędzy płytkami, powinniśmy ocenić, jakiego rodzaju środków i sposobów możemy użyć, aby osiągnąć pożądany efekt i nie zniszczyć płytek. Ustalenie rodzaju płytek to krok numer jeden. Jeśli mamy do czynienia z płytkami ceramicznymi, nie musimy martwić się doborem środków. Zniszczeniu, nawet podczas agresywnego czyszczenia żrącymi środkami nie ulegną też z pewnością płytki porcelanowe – mają wysoką twardość, a ich glazura – zerową wchłanialność.

REKLAMA

Inaczej rzecz ma się, jeśli na podłodze lub ścianach zainstalowane są płytki kamienne – marmurowe, granitowe, z piaskowca, łupka lub innego naturalnego kamienia. W tym przypadku stosowanie środków o odczynie silnie kwasowym lub zasadowym może odbarwić płytki, zniszczyć ich powierzchnię w sposób nieodwracalny, co oczywiście może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. W przypadku płytek kamiennych polecam stosowanie środków przeznaczonych do danego rodzaju płytek. Innego rodzaju chemikalia nadadzą się do czyszczenia fug pomiędzy płytkami marmurowymi, innego pomiędzy granitowymi. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zastosowanie środków i sposobów domowych, warto wypróbować je na małym fragmencie (o ile to możliwe), znajdującym się w rogu zamykanego schowka albo za muszlą klozetową.

Jeśli już wiemy, z jakiego rodzaju płytkami mamy do czynienia, wybieramy się na zakupy do sklepu z materiałami budowlanymi, a jeszcze lepiej – do sklepu z akcesoriami dla zawodowych płytkarzy. Substancję czyszczącą dobieramy w zależności od rodzaju płytek i poziomu zabrudzenia fug.

W przypadku silnego zanieczyszczenia wybieramy środek opisany jako „heavy duty”. To „środki do zadań specjalnych”, potrafiące wyczyścić prawie każdy brud. Ale uwaga! Często chemikalia te są żrącymi roztworami, najczęściej kwasowymi, przy użyciu których należy zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia fug należy zaopatrzyć się w okulary ochronne i gumowe rękawice sięgające przedramion, a także maskę ochronną, dzięki której nie będziemy wdychać szkodliwych oparów.

Ważne, abyśmy nie czyścili fug w krótkich spodenkach albo podkoszulku z krótkim rękawem – przy użyciu żrących środków ryzykujemy nieprzyjemne poparzenie. Fugi czyścimy szczoteczką o miękkim włosiu, w żadnym wypadku nie stosujemy szczotek drucianych, mogących porysować płytki i fugi. Świetnie do tego celu nadaje się zwykła gąbka do mycia naczyń, posiadająca miękką oraz ostrzejszą powierzchnię.

Zaopatrzeni w odpowiedni środek chemiczny, gąbkę lub szczotkę i akcesoria ochronne, możemy rozpocząć czyszczenie. Czytamy instrukcję na opakowaniu środka czyszczącego – z reguły zalecane jest naniesienie substancji na zabrudzoną fugę i odczekanie, aż nastąpi reakcja chemiczna – czyli od kilku sekund do kilku minut. Następnie szorujemy fugi, a pozostałości środka i wydobyty z fug brud zmywamy mokrą gąbką lub ścierką, ewentualnie spłukujemy prysznicem. W przypadku stosowania środków „heavy duty”, zmywanie resztek substancji należy powtórzyć kilkukrotnie, by nie ryzykować kontaktu zwierząt domowych i dzieci ze szkodliwymi środkami.

Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić pieniądze i czas lub obawiamy się zastosowania środków przemysłowych, do czyszczenia fug użyć możemy sprawdzonych domowych sposobów oraz środków, które znajdziemy w każdej kuchni. Oto najbardziej niezawodne:
1. Ocet z sodą oczyszczoną i wodą – do 100 ml wody dodajemy 100 ml octu i jedno małe opakowanie sody oczyszczonej. Roztwór ten jest skuteczny w czyszczeniu nawet mocno zabrudzonych fug, usuwa pleśń i grzyby. Wadą tego sposobu jest nieprzyjemny ostry zapach octu, jaki pozostaje po czyszczeniu, dlatego proponuję użycie go wyłącznie w pomieszczeniach, które łatwo jest przewietrzyć.
2. Sok cytrynowy – dobry sposób na czyszczenie niezbyt brudnych jasnych fug. Wyciśnięty ze świeżej cytryny sok nakładamy na fugi, czekamy 15 minut, szorujemy, zmywamy i gotowe. Fugi powinny być czyste, a pomieszczenie pachnieć będzie cytrynową świeżością.
3. Proszek do pieczenia. Fugi zwilżamy wodą i posypujemy proszkiem. Po odczekaniu ok. 30 minut szorujemy szczotką lub gąbką i zmywamy. To dobry sposób na rdzę, tłusty nalot i odbarwienia.
4. Środek do czyszczenia toalet (Lysol Toilet Bowl Cleaner with Bleach). Warto wypróbować go najpierw na małej powierzchni, ale z reguły doskonale spełnia swoje zadanie i wyczyści nawet bardzo brudne fugi.

Po wyczyszczeniu fug, warto zadbać o zabezpieczenie ich przed ponownym zabrudzeniem. W tym celu używamy specjalnych środków impregnujących, które zabezpieczą fugi przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Sklepy z materiałami budowlanymi lub płytkami oferują ogromny wybór tych środków. Przy ich zakupie zapytajmy o „grout sealer” i kierujmy się ceną. Najczęściej wyższa cena idzie w parze z lepszym poziomem zabezpieczenia.

Samodzielne czyszczenie fug jest łatwiejsze niż myślicie i pozwala zaoszczędzić na usługach oferowanych przez firmy czyszczące. A przede wszystkim, samodzielne zadbanie o czyste fugi przyniesie nam sporą satysfakcję i miano „domowego bohatera”. Przynajmniej do następnego remontowego projektu.

Doktor Grout

REKLAMA

2091258763 views

REKLAMA

2091259063 views

REKLAMA

2093055524 views

REKLAMA

2091259346 views

REKLAMA

2091259494 views

REKLAMA

2091259639 views