REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna ziemkiewicz Euro-skarżypyta

Euro-skarżypyta

-

Róża Thun, europosłanka Platformy Obywatelskiej, wystąpiła w filmie niemieckiej telewizji publicznej, by – jak to jest od dwóch lat zwyczajem jej partii – „ponadawać” na Polskę. Że nacjonalizm, faszyzm, ciemnogród etc. – nic nowego, standardowy przekaz „opozycji totalnej”. Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, skomentował ten występ słowami: „kiedyś mieliśmy szmalcowników, teraz mamy Różę Thun”. Pani Thun poczuła się urażona.

Kto czuje się urażony zwykle idzie do sądu i mamy tak zwaną „pyskówkę”. Ale perspektywa procesowa tu akurat wyglądała słabo, bo inkryminowane zdanie można zinterpretować jako nazwanie Róży Thun „szmalcownikiem”, ale też jako proste stwierdzenie faktu, jak w zdaniu „kiedyś żyły tu dinozaury, a dziś mamy koleje elektryczne”. Adwokaci mieliby dużą zabawę i zarobek, media dużo śmiechu, a ostateczny wyrok zależałby zapewne od przypadku, czyli od tego, czy sprawa dostałaby się sędziemu niezależnemu, czy członkowi antyrządowego „stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia”.

REKLAMA

Dlatego pani Róża postanowiła przenieść spór na życzliwsze dla niej forum i ze skargą „proszę pana, a on się przezywa” pobiegła do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Z prośbą, żeby za karę pozbawić jej polskiego adwersarza funkcji wiceprzewodniczącego.

Trzeba Państwu wiedzieć – bo za oceanem, jak się domyślam, mało kto istnienie tej instytucji w ogóle zauważa – że Parlament Europejski jest dość szczególną instytucja, parlamentem z nazwy, kosztującym krocie, mającym dwie siedziby, między którymi stale kursują gigantyczne transporty papierów, bizantyjskie gaże oraz biura i, w istocie – nic do roboty. Wymyślony został na użytek „konstytucji europejskiej”, zgodnie z którą miał przejąć funkcje parlamentów państw narodowych i wyłaniać oraz nadzorować europejski rząd federalny. Ale „konstytucja europejska” przepadła sromotnie i ośmiuset eurodeputowanych z tysiącami asystentów i sekretarek zostało zupełnie bez zajęcia. To znaczy – stale się uwijają, piszą rezolucje, debatują o stanie demokracji w krajach członkowskich i o czym tylko do głowy przyjdzie, ale to wszystko nie daje im szczególnej satysfakcji, bo, powiedzmy sobie szczerze – nie obchodzi psa z kulawą nogą i nawet na jego życie nie ma szczególnego wpływu. Do tej frustracji dochodzi fakt, że europarlament – po trosze właśnie dlatego, że mało kogo obchodzi, więc na wybory chodzą tylko tzw. żelazne elektoraty – zdominowany jest przez różnych lewicowych świrów, paleo- i neokomunistów, tęczystów, feministki etc.

Całe to towarzystwo na płacze pani Thun zareagowało bardzo ochoczo. Skoro jest okazja, żeby utrzeć nosa rządzącym Polską „nacjonalistom”, to chętnie. Co prawda, do odwołania wiceprzewodniczącego trzeba aż dwóch trzecich głosów, ale i na to znalazła się rada – w przeddzień głosowania poprawiono regulamin. A przy okazji zmiany sposobu liczenia owych dwóch trzecich, utajniono także, kto jak głosował, o co prosili deputowani PO i PSL, bo po poprzednich głosowaniach przeciwko własnemu krajowi mieli nieprzyjemności ze strony wyborców.

Ostatecznie: Czarnecki został odwołany, pani Thun triumfuje, jej partia także. Pytanie – z czego się cieszą? Pytałem komentatorów, którzy zęby na sprawach brukselskich zjedli, czy kiedykolwiek zdarzyło się, aby przedstawiciel jakiejkolwiek innej nacji szukał w PE czy innych organach unijnych zemsty na rodaku za coś, co zdarzyło się w ich krajowych sporach. Nie, nic podobnego, nigdy. I nigdy nie zdarzyło się, by jakikolwiek organ unijny przyznał sobie prawo do ingerowania w takie spory. Pani Thun i PO doprowadzili więc do precedensu. Że przy tym skompromitowali się w oczach większości Polaków, to mniejsza, ale na przyszłość nic dobrego wyniknąć z tego nie może.

Rafał A. Ziemkiewicz

ziemkiewicz

(ur. 1964), rodem ze wsi, żyje w mieście, inteligent w 2. pokoleniu – absolwent polonistyki UW, pisarz, publicysta i współpracownik mediów elektronicznych. Autor ponad 20 książek – powieści (m.in. Walc Stulecia, Ciało Obce, Żywina, Zgred), zbiorów opowiadań (Coś Mocniejszego), felietonów (Viagra Mać, Uwarzałem Że) oraz esejów (Polactwo, Myśli Nowoczesnego Endeka, Jakie Piękne Samobójstwo). Negatywnie ustosunkowany do rzeczywistości i klasy panującej III RP. Jest jednym ze współprowadzących satyryczne podsumowanie dnia >>W tyle Wizji<<  w TVP Info.

twitter.com/R_A_Ziemkiewicz
www.facebook.com/rziemkiewicz

 

Na zdjęciu: Ryszard Czarnecki
fot.PATRICK SEEGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

20 KOMENTARZE

 1. Jak widac ktetynow, ktorzy wpisuja sie w ta sama co Ziemkiewicz narracje nie brakuje. Dla tych ludzi nie jest wazne, ze Ziemkiewicz robil sobie zarty z krematoriow w Oswiecimiu czy tez nasmiewal sie z kobiet walczacych o swoje prawa.Widac sa takim samym moralnym zerem jak i sam Ziemkiewicz….

 2. Redakcja “Dziennika Związkowego” kontynuując publikowanie tekstów Ziemkiewicza po takich kwiatkach jak te poniżej:
  *
  ******************************************************************
  *Drwiny z Holocaustu
  *
  29 stycznia w programie “W tyle wizji” prowadzący Rafał Ziemkiewicz, razem z Marcinem Wolskim nawiązali do skandalu, który wybuchł w Niemczech po ujawnieniu przez media, że koncerny samochodowe testowały szkodliwość spalin na ludziach i małpach. Prowadzący program uznali za stosowne, by w tej sprawie żartobliwie nawiązać do Holocaustu.
  *
  – To taka stara niemiecka tradycja. Podpuszczamy tę rurę do komory… – zaczął Ziemkiewicz. – Nie do komory – sprecyzował Wolski – komora okazała się bardziej wydajna. To była taka metoda prób i błędów. Na początku były takie samochody, można powiedzieć – komory gazowe na kółkach.
  *
  – Ale skarżyli się Niemcy, że to długo trwa, że trzeba dobijać tych nieodgazowanych… Przeszli na lepsze technologie. Dzisiaj okazuje się: gazowanie małp… – powiedział ze śmiechem Ziemkiewicz.
  *
  W dalszej części programu Ziemkiewicz z Wolskim jeszcze stwierdzili:
  *
  – Stosując tę terminologię na gruncie języka to możemy powiedzieć, że to nie były niemieckie ani polskie, tylko żydowskie obozy. Bo w końcu kto obsługiwał krematoria? – powiedział po tym Marcin Wolski. – No i kto w nich ginął? Żydzi – dodał Ziemkiewicz.
  *
  “Parchy” i antysemickie tweety
  *
  Dzień wcześniej Ziemkiewicz zamieścił na swoim twitterowym koncie wpis “Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant”.
  *
  ******************************************************************
  *
  nie powinna się dziwić konsekwencjom.
  Niestety, ale sami się prosiliście, drodzy państwo. Lekceważycie czytelników biorąc nas za zbiorowisko bezwolnych debili. Bez znajomości języka angielskiego, niezdolnych do jakiejkolwiek akcji bez uprzednio podsuniętego nam wzornika “listu protestacyjnego”.
  *
  Popieranie rasistów i antysemitów, które dzisiaj uchodzi w katofaszystowskiej Wolsce za państwowotwórczą, dziennikarską normę – w USA, i to nawet w USA za prezydentury Trumpa, – będą miało dla was konsekwencje.

  • I o tym wlasnie pisalem, dziwne ze nikomu w redakcji DZ nie przeszkadzaja takie wypowiedzi Ziemkiewicza, ktore zostaly zauwazone i potepione nawet w Izraelu ale widac dla DZ to zaden problem, zeby publikowac wypociny prawicowego kretyna, ktory stal sie persona non grata we wszelkich kregach pisarsko- inteligenckich. Wstyd DZ!!!!

 3. Wiadomosc z dzisiaj na temat Ziemkiewicza, po ktorej zastanowilbym sie dwa razy zanim opublikowalbym jakikolwiek tekst Ziemkiewicza….
  ” W najbliższy piątek i sobotę Rafał Ziemkiewicz ma wziąć udział w spotkaniach autorskich w Bristolu i Cambridge na zaproszenie organizacji Polska Niepodległa. W grafiku do niedawna widniało też niedzielne przemówienie w Ealing pod Londynem, ale gdy rozeszło się, że ma wziąć w nim udział polski prawicowy dziennikarz, zainterweniowała parlamentarzystka ze stolicy Rupa Huq. Zgłosiła wydarzenie do Home Office (departament ds. imigrantów), w efekcie czego wykład pod stolicą odwołano. Ponadto polityk Partii Pracy zażądała od departamentu, by w ogóle wydał zakaz wjazdu Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii….”

  • Jak sie nie ma nic do powiedzenia to zostaly inwektywy i obrazanie. Ziemkiewicza doskonale rozumiem i dlatego tak bardzo go potepiam, jak widac nie ja jeden skoro dostal zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii a na polskich imprezach kulturalnych jak np targi ksiazki w Krakowie jest persona non grata. Jego argumentacja trafia do ludzi ograniczonych z wybujalym ego i jak to okreslil prof. Zybertowicz ludzi brzydkich o ciemnej moralnosci.

  • Ty palancie -Ziemkiewicz nie dostał zakazu, tylko jedna stara pudernica z parlamentu chlapnęła ozorem, żeby pana Rafała nie wpuszczali. Ale kto by słuchał starej raszpli ?! 🙂

 4. Jak sie nie ma nic do powiedzenia to zostaly inwektywy i obrazanie. Ziemkiewicza doskonale rozumiem i dlatego tak bardzo go potepiam, jak widac nie ja jeden skoro dostal zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii a na polskich imprezach kulturalnych jak np targi ksiazki w Krakowie jest persona non grata. Jego argumentacja trafia do ludzi ograniczonych z wybujalym ego i jak to okreslil prof. Zybertowicz ludzi brzydkich o ciemnej moralnosci.

 5. Normals ty palancie!. Ziemkiewicz nie dostał zakazu, tylko jedna stara pudernica z parlamentu chlapnęła ozorem, żeby pana Rafała Ziemkiewicza nie wpuszczali. Ale kto by słuchał starej raszpli, co to nikt nie chce jej…popychać.

  • Piotr smierdziel, fakty sa takie ze rzad brytyjski nie chce Ziemkiewicza tak samo jak tego kundla Miedlara na swojej ziemi i podjal wszelkie kroki, zeby uniemoziliwic mu przyjazd i jakiekolwiek wystapienie. Sale, gdzie mialy sie odbyc spotkania Ziemkiewicza anulowaly umowy wynajmu, a na granicy zostalby zatrzymany i cofniety tak jak ta faszystowska menda Miedlar. Dotarlo to do waszych pustych lbow, cywilizowany swiat brzydzi sie takimi ludzmi jak Ziemkiewicz i nie chce zeby to szambo wybilo na ich podworku.Tu wybor jest bardzo prosty i oczywisty albo jestes po stronie cywilizowanego swiata albo jestes takim samym szambem jak Ziemkiewicz.

  • Piotr smierdziel, czerwona szmato udajaca milosc do Polski, ruski putinowski pacholku ty sobie mordy Polska nie wycieraj bo tacy ludzie jak ty czy Ziemkiewicz o moralnosci zuczka gnojarka sa sola w oku i wstydem Polski. Walisz w portki stary zgredzie i ten smrod czuc w twoich wypowiedziach. I radze ci grzeczniej bo ja tez potrafie obrazac cfelu….

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks