REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Zestresowany? Myj naczynia

Zestresowany? Myj naczynia

-

Mycie naczyń może wydawać się mało prawdopodobną terapią pomagającą opanować stres, ale najnowsze badanie sugeruje, że faktycznie może to być idealny sposób relaksacji.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Florydy badali czy uważne mycie naczyń – polegające na zwracaniu uwagi na takie elementy, jak zapach płynu czy kształt i faktura naczyń – może pomóc rozładować stres. Na poczet eksperymentu wybrali 51 studentów college’u, po czym ocenili ich pozytywne i negatywne cechy osobowości, umiejętność koncentracji i samopoczucie. Następnie podzielili uczestników na dwie grupy.

REKLAMA

Studenci z jednej grupy przeczytali opis świadomego mycia naczyń, a studenci z drugiej grupy – opis stosownych technik mycia naczyń. Swoje wrażenia przedstawili słownie i na piśmie, po czym każdy uczestnik umył 18 czystych naczyń. Naukowcy odkryli, że u osób, które myły naczynia w sposób uważny, nerwowość zmalała o 27 proc., a inspiracja umysłowa wzrosła o 25 proc. Takich zmian nie zanotowano u studentów, którzy po zapoznaniu się z technikami mycia naczyń, myli naczynia w sposób mechaniczny.

Zdaniem uczonych codzienne zajęcia, w tym mycie naczyń, stwarzają okazje do świadomej medytacji, a tym samym oferują możliwość uspokojenia umysłu i ciała.

Dorota Feluś

fot.Unsplash/pixabay.com

REKLAMA

Poprzedni artykułBezmięsne empanadas
Następny artykułToksyczni partnerzy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA