REKLAMA

2130352223 views

REKLAMA

2130352222 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieZDROWIE. Niebezpieczeństwa grillowania

ZDROWIE. Niebezpieczeństwa grillowania

-

Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz rośnie liczba posiłków przygotowywanych na grillu. Jednak, jak twierdzą eksperci, typowy sposób przyrządzania obiadu w Ameryce niesie wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Po pierwsze, przy grillowaniu hot dogów, hamburgerów i kurczaka na węglu istnieje duże prawdopodobieństwo powstania rakotwórczego dymu – skapujący na węgiel tłuszcz powoduje, że na mięsie osadzają się szkodliwe związki powstające w trakcie spalania.

fot.Frettie/Wikipedia
fot.Frettie/Wikipedia

REKLAMA

Niebezpieczeństwo to można wyeliminować, zastępując grill węglowy grillem elektrycznym lub gazowym. Ci, którzy wolą jednak węgiel, powinni koniecznie zrezygnować z używania chemicznych podpałek (specjalnych pakietów z cegłami węglowymi, które rozpalają się samoczynnie) – powodują one dodatkowe osadzanie się na jedzeniu szczątków toksycznych chemikaliów. Najlepiej używać ekologicznych podpałek z drewna, przy czym nie może to być drewno z drzew iglastych, gdyż zawiera ono zbyt dużo dymiących żywic.

Kolejne poważne zagrożenie kreują tzw. aminy heterocykliczne (HCAs), które powstają, gdy mięso jest przyrządzane w bardzo wysokiej temperaturze do momentu, gdy zostanie osmalone. Istnieją dowody na to, że HCAs są rakotwórcze. Najgorsza jest przypalona skórka, bo w niej koncentruje się największa ilość rakotwórczych substancji – poza wspomnianymi HCAs, są to nadtlenki, wolne rodniki i nitrozaminy.

Naukowcy z National Cancer Institute odkryli związek między ryzykiem zapadnięcia na raka żołądka a grillowanym mięsem – u osób spożywających wołowinę dobrze wysmażoną stwierdzili trzykrotne wyższe prawdopodobieństwo choroby w porównaniu z osobami spożywającymi to mięso w postaci średnio wysmażonej lub wręcz krwistej. Odkryli także, że u tych, którzy jedli wołowinę cztery lub więcej razy w tygodniu prawdopodobieństwo zapadnięcia na raka żołądka było ponad dwukrotnie wyższe niż u osób jedzących ją rzadziej. Istnieją również dowody na to, że częste spożywanie mięsa grillowanego związane jest ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego, trzustki i piersi. To samo odnosi się do mięsa smażonego. I jeszcze jedna istotna uwaga – HCAs tworzą się nie tylko na wołowinie, ale również na grillowanym drobiu i rybach.

fot.Franz Winter/Wikipedia
fot.Franz Winter/Wikipedia

 

Zdrowe zasady

Ryzyko utworzenia się HCAs można częściowo zredukować, stosując się do poniższych zaleceń:

– używać tacek do grillowania

– przed grillowaniem poddać mięso wstępnej obróbce, podgotować w piekarniku czy na gazie: obkurczy to jego włókna i w rezultacie zmniejszy wyciek soków już w trakcie grillowania

– zamarynować mięso, zwłaszcza kurczaka, z wykorzystaniem czosnku, imbiru i kurkumy. Ochronnie działa także marynata z dodatkiem oliwy, octu winnego, ziół: rozmarynu, mięty, szałwii, majeranku i oregano

– dobrze jest łączyć mięso z posiekanymi wiśniami (owoce te dodatkowo dostarczą antyoksydantów) w proporcji 90 proc. mięsa: 10 proc. kwaśnych wiśni

Uwaga! HCAs nie tworzą się na warzywach i owocach. Najlepiej nadziać je na patyczki i grillować do momentu, gdy zmiękną. Ci, którzy spożywają mięso grillowane mogą zredukować jego ilość dodając warzywa w postaci kebabu. Idealne warzywa na grilla to: cebula, grzyby, cukinia, papryki i bakłażan.

 

Marynuj w piwie  

Najnowsze badania, których wyniki zostały opublikowane w magazynie Journal of Agricultural and Food Chemistry, mówią, że ilość szkodliwych związków rakotwórczych znacznie zmniejsza marynowanie mięsa w piwie. Uczeni pod kierunkiem Olgi Vieges z Universidade de Porto w Portugalii dowiedli, że najbardziej ochronne właściwości ma ciemne piwo typu ale – zmniejsza ilość substancji rakotwórczych obecnych w grillowanym mięsie aż o 53 proc. w porównaniu z tym, które nie było zamarynowane w podobny sposób. Bezalkoholowe piwo pilsner zmniejsza liczbę tych związków o 25 proc., a zwykły pilsner o 13 proc. Ważna uwaga – mięso należy marynować cztery godziny przed grillowaniem, a w trakcie grillowania nie należy polewać go piwem ani inną marynatą.

 Dorota Feluś 

 

REKLAMA

2126278095 views

REKLAMA

REKLAMA

2126278112 views

REKLAMA

REKLAMA

2128074432 views

REKLAMA

2126278122 views

REKLAMA

2126278126 views

REKLAMA

2126278130 views