0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoradyZDROWIE. Kości ci podziękują. Uwaga na kleszcze

ZDROWIE. Kości ci podziękują. Uwaga na kleszcze

-

Kości ci podziękują

fot.Lawrence Looi/EPA
fot.Lawrence Looi/EPA

REKLAMA

Proces starzenia się prowadzi, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, do ubytku masy kostnej i ścierania się tkanki chrzęstnej w stawach. Konsekwencją może być ból, osteoporoza i złamania. Istnieją, na szczęście, łatwo dostępne suplementy, które wspomagają zdrowie kości. Oto one:

1. Wapń

Osoby, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości wapnia mogą szybciej tracić masę kostną i łatwiej ulegać złamaniom kości. Spożywanie tego minerału budzi obawy, bowiem często prowadzi do zaparć. By temu zapobiec należy zawsze jeść wapń w towarzystwie magnezu – zawsze dwa razy więcej tego pierwszego. Eksperci zalecają kobietom przyjmowanie z jedzeniem od 500 to 700 mg wapnia w postaci calcium citrate w dwóch dawkach, tak by w sumie dzienna dawka wynosiła od 1000 to 1200 mg z wszystkich źródeł łącznie, w tym z jedzenia. Większość mężczyzn nie potrzebuje suplementu wapnia. Ważne jest, jednak, by ze spożywanych produktów czerpali dziennie od 500 do 600 mg tego minerału.

2. Witamina D

Wspomaga absorpcję wapnia, przez co wspiera silne i zdrowe kości. Pomaga także w mineralizacji tkanki kostnej. By dostarczyć jej organizmowi w stosownych ilościach należy wystawić ciało an działanie słońca (około 20-30 minut każdego dnia) lub przyjmować 2000 IU witaminy D dziennie. Zdecydowanie lepszą jej formą jest D3 (cholecalciferol) niż D2.

3. Witamina K

Pomaga uruchomić pewne białka, które są zaangażowane w strukturyzację masy kostnej. Badania wskazują, że zbyt niska ilość witaminy K w organizmie jest związana z niską gęstością kości. Odpowiednią ilość witaminy K można pozyskać przez dietę bogatą w warzywa liściaste, takie jak Swiss chard, kale, nać pietruszki, szpinak, brokuły, kalafior i brukselka.

 fot.Patrick Pleul/EPA
fot.Patrick Pleul/EPA

Uwaga na kleszcze

Borelioza to poważna choroba, która rozwija się pod wpływem bakterii Borrelia burgdorferi. Jej nosicielami są kleszcze, dlatego może rozwinąć się w wyniku ugryzienia przez tego pajęczaka.

Nieleczona może prowadzić, w najlepszym wypadku, do powtarzających się ataków artretyzmu i ciągłego zmęczenia. Może także zaatakować centralny układ nerwowy i doprowadzić do zgonu.

W związku z wczesną falą upałów na terenie niemal całej Ameryki Północnej, eksperci przewidują, że obecny sezon będzie jednym z najgorszych pod względem ilości kleszczy.

Świadomi zagrożeń płynących z boreliozy powinni być przede wszystkim miłośnicy pieszych wędrówek, biwakowania lub po prostu spędzania czasu na świeżym powietrzu.

W prewencji choroby mogą pomóc proste kroki. Jako że kleszcze występują przede wszystkim w lasach i na łąkach, by uniknąć tych pajęczaków należy:

– podczas pobytu w zalesionym obszarze zakładać ubranie ochronne, w tym jasne koszule z długimi rękawami, oraz wkładać nogawki długich spodni w skarpety

– po powrocie do domu z lasu i łąk porośniętych wysoką trawą należy natychmiast dokładnie sprawdzić każdy skrawek skóry (na głowie również) i czym prędzej umyć ręce gorącą wodą z mydłem

– zwracać uwagę na wszelkie zmiany na skórze, zwłaszcza zaczerwienienia w kształcie koncentrycznych pierścieni

– po pojawieniu się symptomów typu: wysypka, gorączka lub ból stawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który ma doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu boreliozy.

Typowe leczenie opiera się na kuracji antybiotykowej. Brak reakcji wywołuje u dwóch trzecich osób zakażonych nawracające ataki artretyzmu, czasem kilka lat po infekcji.

Dorota Feluś

REKLAMA

2127100608 views

REKLAMA

REKLAMA

2127100626 views

REKLAMA

REKLAMA

2128896946 views

REKLAMA

2127100636 views

REKLAMA

2127100640 views

REKLAMA

2127100644 views