REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Zanieczyszczenie powietrza a demencja

Zanieczyszczenie powietrza a demencja

-

fot.pixabay.com
fot.pixabay.com

Z najnowszego badania przeprowadzonego w Kanadzie wynika, że mieszkanie w domu leżącym blisko (do 55 jardów) ruchliwej ulicy może zwiększyć ryzyko demencji. Naukowcy z Ontario stwierdzili, że u osób mieszkających w sąsiedztwie dużych ulic prawdopodobieństwo pojawienia się poważnych problemów z pamięcią było o 7 proc. wyższe niż u ludzi rezydujących w większej odległości (od 328 jardów).

REKLAMA

Dane te są wynikiem analizy kartotek zdrowia ponad 6,6 mln mieszkańców Ontario w wieku od 20 do 85 lat. Zdaniem badaczy, czynnikiem ryzyka jest tutaj jakość powietrza. Dr Ray Copes – autor badania i szef wydziału środowiskowego w Public Health Ontario – powiedział, że badanie sugeruje, że zanieczyszczające powietrze substancje mogą dostawać się do mózgu wraz z krwią i prowadzić do problemów neurologicznych.
Wcześniejsze badania wykazały związek między zanieczyszczonym powietrzem a problemami układu oddechowego. Od ponad dziesięciu lat wiadomo również, że zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko udarów mózgu i zawałów serca.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

Hakerzy kontra wybory

Kurtyzana cesarzową

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks