REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nauka i technologie Wyhodowano mysz, która się nie starzeje

Wyhodowano mysz, która się nie starzeje

-

Jeśli najnowsze dokonania naukowców z kliniki Mayo w stanie Minnesota zostaną odpowiednio wykorzystane, być może już wkrótce botoks pójdzie w odstawkę. Pracownikom tamtejszego laboratorium udało się bowiem wyhodować zdrową mysz, która nie ulega procesom starzenia.

fot. Naukowcy dowiedli, że już wkrótce być może pożegnamy się z botoksem, który redukuje nie tylko zmarszczki, ale i emocje

REKLAMA

Nad eliksirem wiecznej młodości od wieków pracuje zarówno wielu naukowców jak i hochsztaplerów. Jedni wierzą w moc medycyny tybetańskiej, inni w siłę skalpela dobrego chirurga, a jeszcze inni badają biologiczne procesy u myszy, które przyczyniają się do ich starzenia.

Naukowcy z kliniki Mayo w mieście Rochester w stanie Minnesota na łamach czasopisma Nature potwierdzili właśnie, że udało im się uwolnić dorosłe myszy od wszystkich komórek odpowiedzialnych za starzenie się ich organizmów.

Specjaliści są zszokowani i już teraz prognozują, że odkrycie pracowników kliniki w Rochester może przyczynić się do spowolnienia procesów starzenia populacji. Kluczem do sukcesu jest usunięcie z organizmu części specjalnie wyselekcjonowanych komórek, co z kolei pozwoli na zachodzenie procesów odwracających starzenie. Chodzi przede wszystkim o ochronę przed degeneracją mięśni.

W świetle najnowszego odkrycia rodzi się pytanie: jak bardzo przełomowe okażą się dokonania naukowców z Minnesoty? W końcu niejeden marzył już o zatrzymaniu czasu.

Wbrew powszechnej opinii, procesy starzenia naszego ciała są nie do końca jasne dla naukowców. Powszechna wiedza zakłada, że komórki zaczynają obumierać, bo nie są już użyteczne. Młode komórki nieustannie dzielą się, dzięki czemu tkanki całego ciała funkcjonują bez zarzutu. U starych komórek tak szybkie procesy nie zachodzą.

W pewnym wieku komórki przestają się dzielić. I wtedy właśnie starzeją się, często w grupach. Te grupy obumierających komórek są odpowiedzialne za starzenie się ludzkiego organizmu.

Naukowcy z Minnesoty postanowili usunąć wszystkie starzejące się komórki z organizmu myszy i pozostawić jedynie te najmłodsze. U niektórych osobników czynili tak od ich najmłodszych lat.

Testy wykazały, że fakt usunięcia najstarszych komórek miał ogromne znaczenie w spowolnieniu procesów starzenia myszy. Zwierzęta leczone w ten sposób od małego niemal w ogóle nie poddawały się procesom starzenia, a te starsze przestawały się starzeć.

Nicolas Wade z The New York Times podkreśla, że najnowsze odkrycia okażą się przełomowe, jeśli można je będzie zastosować u ludzi.

Cały raport naukowców z Minnesoty znajdą Państwo pod poniższym adresem:

http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature10600.html

AS

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Botwinka

Sos kurkowy do mięsa

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks