REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieWspomaganie metabolizmu

Wspomaganie metabolizmu

-

fot.Mittmac/pixabay.com
fot.Mittmac/pixabay.com

By zwiększyć tempo, z jakim organizm przekształca składniki odżywcze w energię niezbędną do funkcjonowania – czyli mówiąc prosto, by przyspieszyć przemianę materii (w okresie świątecznym i zimowym jest to szczególnie ważne) – warto zastosować się do poniższych wskazówek.
1. Zaczynać każdy dzień od spożycia wartościowego śniadania, najlepiej w ciągu dwóch pierwszych godzin po przebudzeniu. Pominięcie tego posiłku sprawia, że niski jest poziom glukozy we krwi, co przekłada się na niską energię, uczucie ospałości i przemęczenia, i nadrabianie zaległości kalorycznych późnym popołudniem i wieczorem.
2. Dodawać do każdego posiłku pełnowartościowe białko, które odgrywa kluczową rolę w budowie tkanki mięśniowej, nie tucząc, a także utrzymuje uczucie sytości przez wiele godzin.
3. Ograniczyć ilość tłuszczów, które przyjmowane w nadmiarze spowalniają proces trawienia. Nie powinny one pokrywać więcej niż 30 proc. zapotrzebowania organizmu na energię. Istotny jest też ich rodzaj: w pierwszym rzędzie należy ograniczyć tłuszcze nasycone (głównie pochodzenia zwierzęcego) i wprowadzić tłuszcze nienasycone (oliwa z oliwek, nasiona lnu, orzechy i ryby).
4. Ograniczyć ilość cukrów, zwłaszcza prostych, które występują w słodyczach i pieczywie cukierniczym. Ich skutkiem jest gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi i produkcja insuliny, co owocuje gromadzeniem się tkanki tłuszczowej.
5. Zwiększyć ilość błonnika. Jego najlepszym źródłem są owoce, warzywa, gruboziarniste kasze i otręby.
6. Jak najczęściej sięgać po przyprawy i zioła. Najkorzystniejsze z punktu widzenia przemiany materii są te, które podnoszą temperaturę ciała, a więc pieprz czarny, pieprz cayenne, chili, curry, cynamon, imbir, oregano, bazylia i estragon.
7. Jeść regularnie – najlepiej o jednakowych porach – częściej (co 3-4 godziny), ale mniejsze porcje. Ostatni posiłek powinien być spożywany nie później niż trzy godziny przed snem.
8. Dostarczać organizmowi jak najwięcej płynów, najlepiej wody.
9. Unikać głodówek i super niskokalorycznych diet. Spożywać na dobę minimum 1200 kalorii.
10. Regularnie ćwiczyć.
11. Dokładać wszelkich starań, by spać spokojnie 7-8 godzin.
12. Unikać tzw. cudownych środków, których producenci obiecują przyspieszenie metabolizmu.

REKLAMA

REKLAMA

2114974987 views

REKLAMA

2114975219 views

REKLAMA

REKLAMA

2116771609 views

REKLAMA

2114975359 views

REKLAMA

2114975458 views

REKLAMA

2114975566 views