REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie WHO publikuje wytyczne ws. leczenia kobiet poddanych obrzezaniu

WHO publikuje wytyczne ws. leczenia kobiet poddanych obrzezaniu

-

WHO_EN centered blue

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy opublikowała w poniedziałek wytyczne dla personelu medycznego, jak postępować z kobietami poddanymi obrzezaniu, by zmniejszyć ryzyko szkodliwych następstw tej praktyki.

Obrzezanie praktykuje się obecnie w niektórych społecznościach w Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji. Jednak w wyniku migracji ostatnich dekad praktyka ta zaczęła pojawiać się także na Zachodzie. Stąd zdaniem WHO konieczność opracowania wytycznych dotyczących leczenia ofiar.

REKLAMA

WHO podaje, że poza dolegliwościami fizycznymi kobiety po obrzezaniu narażone na poważne problemy psychologiczne oraz często śmiertelne następstwa porodu.

Niektórzy lekarze, także z państw zachodnich, gdy badają kobietę poddaną obrzezaniu, nie wiedzą nawet, z czym mają do czynienia; z tego powodu trudno jest prowadzić skuteczną terapię – tłumaczy ekspert WHO ds. macierzyństwa i medycyny prenatalnej Doris Chou.

WHO szczególnie wzywa personel medyczny z regionów najbardziej narażonych, by odmawiał wykonania obrzezania, nawet jeśli istnieje obawa, że odmowa doprowadzi do wykonania zabiegu w warunkach dużo bardziej niebezpiecznych dla dziewczynki.

WHO szacuje, że ofiarą obrzezania padło ok. 200 mln kobiet i dziewcząt na całym świecie. Z danych organizacji wynika, że w Stanach Zjednoczonych 500 tys. kobiet zostało obrzezanych lub było zagrożonych obrzezaniem. W Wielkiej Brytanii liczba ta wynosi ok. 66 tys. kobiet.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA