REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieW USA brakuje leków przeciw białaczce

W USA brakuje leków przeciw białaczce

-

Pracownicy agencji FDA biją na alarm: jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie za 2 tygodnie w USA zabraknie najważniejszego leku stosowanego w walce z białaczką u dzieci. Ostatnie zapasy leku znajdują się w krajowych szpitalach, jednak nie starczą one na długo. W konsekwencji setki dzieci może umrzeć na niemal całkowicie wyleczalną chorobę.

fot. Michael P. Link z Lucile Packard Children's Hospital w Standford

REKLAMA

Szefowa amerykańskiej agencji ds. Żywności i Leków, Valerie Jensen poinformowała, że amerykańskie szpitale nie posiadają odpowiedniej ilości leku stosowanego w leczeniu dziecięcej białaczki. Rzeczony lek to metotreksat (ang. methotrexate).

Metotreksat stosowany jest w leczeniu dzieci w wieku od 2 do 5 lat, które cierpią na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jest to poważna choroba nowotworowa, w której występuje rozrost tkanki limfatycznej i naciekanie jej w różnych częściach ciała. Pierwsze objawy to powiększone, ale niebolesne węzły chłonne i skłonność do powstawania sińców. Stopniowemu uszkodzeniu ulegają także wątroba i śledziona.

Mimo inwazyjnego charakteru, białaczka limfatyczna jest uleczalna w 20-75 proc. przypadków. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tego typu nowotwór był jak wyrok śmierci. Dziś lekarze wiedzą jak z nim walczyć. Aby jednak móc prowadzić leczenie pacjenta, muszą podawać metotreksat bezpośrednio do płynu rdzeniowego dziecka.

Dotychczas dostawcą leku była firma Ben Venue Laboratories, z siedzibą w Bedford, w Ohio. W listopadzie ubiegłego roku firma zawiesiła jednak produkcję leku z powodu obaw o „niewystarczającą jakość  procesu produkcyjnego”.

„To jest sytuacja kryzysowa i mam nadzieję, że FDA rozwiąże ten problem”, powiedział dr. Michael P. Link, szef prestiżowej organizacji ds. badań nad nowotworami American Society of Clinical Oncology. „Pracowaliśmy zbyt ciężko, aby choroba, która nawet w 90 proc. jest wyleczalna znów stała się śmiertelną, z powodu niedoborów leku. To krok w tył”, dodał.

Szefowa FDA zapewniła, że jej agencja pilnie poszukuje zagranicznych dostawców metotreksatu. Jak dotąd bezskutecznie.

AS

 

1 KOMENTARZ

  1. I to jest chyba raczej taki stan potrzeby, w którym brak miejsca na komentarz, czy dyskusje. Jedyny dostawca krajowy zawiesza produkcję leku i brak zagranicznego. Fajnie jest jak ktoś ryzykuje i inwestuje w lek, czytaj bierze za niego odpowiedzialność, gdy ryzyko produkcji leku ciągle stawia barierę jakości i jej konsekwencji. Proces produkcyjny, to technologia i jej technika, a technologia to wiedza. Lek jest materią wiedzy. Idea leku stanęła wobec natury. Internet jest tu bezradny i tylko pozostaje być z nadzieją, że się powiedzie i lek dla dzieci będzie. Bo będzie taki Salomon, co z próżnego naleje.
    .
    A jak powinno być, aby tak nie bywało w ogóle co do leku każdego dla każdego? Jak zrobiliby to kosmici, ci tam, co są podobno na wyższym poziomie rozwoju?
    .
    Niech będzie dana przesłanka, że w USAmeryce każdy lek jest dostępny dla każdego w niezbędnej ilości potrzeby leczenia, a przy tym zachowując wszystkie szczegóły jakości, ekonomii, prawa i postępu oraz wiele, wiele innych zmiennych zależnych. W pierwszym przybliżeniu idei potrzebne może będzie wyobrażenie Biblioteki Kongresu USAmeryki [posiada miliony dokumentów] i NASA [musi posiadać pro futuro każdy lek dla każdego w ewolucji kosmicznej]. Tak w tej idei powstaje agenda z bazą danych formuły leku, którego formuła i technologia jest zamawiana [negocjowana] przez USAmerykę, a zatem formuła leku [wiedza, jakość, technologia] jest publicznie dostępna za darmo dla każdego producenta leku – otwarte źródło formuły leku i technologii produkcji [istniejące patenty skupuje agenda]. Dalej jest pytanie – jak tę wiedzę [z biblioteki leku] z materializować [jak w NASA – jest to i to, ma być to i to]? Jak materię leku w rynek [USAmeryki] wprowadzić, zachowując pierwotną, kosmitów ideę? Ideogram: [agencja publicznej biblioteki formuły i technologii leku] – > [materializacja ekonomiczna leku na rynku ~ dostępność leku za darmo dla każdego] < – [osoba potrzebująca lek].

REKLAMA

2118942104 views

REKLAMA

2118942202 views

REKLAMA

REKLAMA

2120738558 views

REKLAMA

2118942276 views

REKLAMA

2118942337 views

REKLAMA

2118942390 views