REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Uwaga na kąpieliska. Groźny pasożyt zabił trzy osoby

Uwaga na kąpieliska. Groźny pasożyt zabił trzy osoby

-

Trzy osoby zmarły w wyniku rzadkiej choroby pasożytniczej, negleriozy. Wywołuje ją ameba żyjąca w naturalnych zbiornikach wodnych. Pasożyt atakuje mózg, „pożerając” jego tkankę. W ten sposób zmarło dwoje dzieci i młody mężczyzna. Lekarze przestrzegają przed kąpielami w jeziorach i rzekach.

fot. Christian Strickland i Courtney Nash zmarli w wyniku infekcji groźnym pasożytem

9-letni Christian Strickland z hrabstwa Henrico w Wirginii, rozchorował się po pobycie na obozie wędkarskim. U 16-letniej Courtney Nash, doleglowści pojawily się wkrótce po tym, jak nurkowała w St. Jonhs River na Florydzie. W obu przypdakch dzieci skarżyły się na bóle głowy, nudności i miały problemy z kojarzeniem. 9-latek i 16-latka zmarli w tydzień po infekcji. Kilka dni temu pojaiwły się informacje o kolejnym zgonie – 20-latka z Luizjany, który wcześniej przeprowadził zabieg płukania nosa, skarżąc się na infekcję zatok. Mężczyzna – jak wykazały testy – użył skażonej pierwotniakiem wody. Mężczyzna zmarł w czerwcu.

REKLAMA

2147483647 clicks

Testy laboratoryjne potwierdziły, że we wszytskich przypadkach za zgony odpowiedzialana jest ameba z gatunku Naegleria fowleri. Jest ona potocznie nazwana “amebą pożerająca mózg” (brain eating ameba) i wywołuje chorobę znaną jako neglerioza.  Pierwotniak dostaje się do organizmu człowieka przez nozdrza, a następnie wnika do mózgu. W ciągu tygodnia od infekcji pojawiają się pierwsze objawy – ból głowy, zaburzenia widzenia, nudności, a nawet halucynacje. Ostre zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych kończy się zazwyczaj śmiercią w następnych ciągu 72 godzin.

Choroba wywoływana przez pasożyta jest niezwykle rzadka. Od lat 60-tych w Stanach Zjednoczonych zanotowano zaledwie 117 przypadków śmiertelnych. Dwie trzecie z nich miało miejsce w ostatnim dziesięcioleciu. Aż trzy zgony w ciągu kilku tygodni wywołały zaniepokojenie specjalistów. Dla porównania, w Polsce nigdy nie zanotowano ani jednego przypadku negleriozy.

Krajowe Centrum Prewencji Chorób radzi, aby stosować się do kilku ważnych wskazówek, które mogą mieć krytyczne znaczenie. Należy unikać kąpieli w płytkich zbiornikach wodnych, gdzie woda jest ciepła. Pływając w rzekach, warto korzystać ze specjalnych zatyczek do nosa, które unimożliwią dostanie się wody do nozdrzy. W miarę możliwości nie należy mącić rzecznych osadów, w których potencjalnie mogą występować pasożyty.

Specjalisci podkreślają, że ameba nie występuje w chlorowanej wodzie, stąd kąpiele w basenach są na ogół bezpieczne.

mp

REKLAMA

2131970058 views

REKLAMA

REKLAMA

2131970073 views

REKLAMA

REKLAMA

2133766393 views

REKLAMA

2131970083 views

REKLAMA

2131970086 views

REKLAMA

2131970090 views