REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Sprawdzaj skórę

Sprawdzaj skórę

-

Skóra jest największym organem ciała i choćby z tego powodu należy dążyć za wszelką cenę do możliwie jak największej redukcji prawdopodobieństwa zapadnięcia na jej raka. I to bez względu na to, gdzie się mieszka – czy w klimacie z dużą ilością dni słonecznych czy pochmurnych. Najważniejszą sprawą jest, by sprawdzać ciało pod kątem sygnałów ostrzegawczych. Badania naukowe wskazują, że osoby, które regularnie przyglądają się swojej skórze, mogą zmniejszyć ryzyko czerniaka złośliwego – najgroźniejszej formy nowotworu skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej – aż o 63 procent.

Podczas samobadania należy:

REKLAMA

zwrócić uwagę na wszelkie zmiany w piegach, znamionach i pieprzykach, a także na nowe guzki

szukać guzków i piegów o asymetrycznym kształcie, niejednolitym kolorze (zwłaszcza czarnym), sygnałach świadczących o stanie zapalnym (zaczerwienienie lub bladość) oraz takich, które się powiększają

zwrócić szczególną uwagę na guzki i piegi, których średnica jest większa od średnicy gumki w ołówku, które nie goją się po lekkim zranieniu, są pokryte strupami lub łuszczą się

W przypadku zauważenia któregokolwiek z powyższych symptomów należy umówić się na spotkanie z dermatologiem, który zadecyduje, czy istnieje konieczność leczenia.

Poza tym, w zapobiegnięciu czerniaka złośliwego można pomóc sobie, chroniąc się przed poparzeniami słonecznymi. Najlepiej robić to, zakładając na głowę kapelusz lub inne nakrycie, smarując się kremem z filtrem o SPF co najmniej 30, wkadając okulary przeciwsłoneczne, które blokują co najmniej 99 proc. promieni UVA i UVB i ubrania chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym. Warto również wprowadzić dietę przeciwzapalną – podobną do diety śródziemnomorskiej. Wszak dowiedzionym jest, że Grecy, Turcy, Izraelici i inni, którzy spożywają duże ilości kolorowych warzyw i owoców, orzechów, roślin strączkowych, oleju z oliwek, jogurtu i świeżych ryb rzadko zapadają na czerniaka złośliwego.

Dorota Feluś

fot.RynaMcGuire/pixabay.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks