REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Śląskie. Cykl wykładów dla żyjących z HIV

Śląskie. Cykl wykładów dla żyjących z HIV

-

Cykl wykładów dla osób żyjących z wirusem HIV rozpocznie się 26 lutego w Bytomiu (Śląskie). Liczba zakażeń w województwie w ostatnich latach rośnie. Spotkania mają obalać mity na temat życia z wirusem oraz uzupełniać luki w wiedzy pacjentów.

Organizatorem wykładów, które potrwają do końca roku, jest Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis” w Katowicach, a poprowadzą je specjaliści z Poradni Diagnostyki i Terapii AIDS Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Są adresowane do osób żyjących z HIV, które mają nieugruntowaną lub niedostateczną wiedzę na temat leczenia antyretrowirusowego oraz dla ich partnerów.

REKLAMA

Jak podkreślają organizatorzy, dzięki nowoczesnym, skutecznym i bezpłatnym w Polsce terapiom osoby seropozytywne mogą żyć relatywnie komfortowo do późnej starości, ale wielu wciąż brakuje rzetelnych informacji na ten temat.

„Głównym źródłem wiedzy o HIV/AIDS dla pacjentów, a pośrednio ich bliskich i rodzin, stał się internet, a szczególnie zamknięte fora internetowe, na których bardzo często znajdują się niesprawdzone i fałszywe informacje na temat przebiegu zakażenia i samego leczenia” – powiedział konsultant w Regionalnym Ośrodku Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach Tomasz Wojtasik.

„Wielokrotnie, podczas spotkań grup wsparcia, przychodziło mi obalać mity np. o wyższości medycyny naturalnej nad leczeniem antyretrowirusowym. Nasz cykl ma pomóc mieszkańcom Śląska żyjącym z HIV naprawdę zrozumieć wirusa i konsekwencje zakażenia” – dodał.

Potrzeba przekazania im kompleksowej wiedzy na temat HIV wiąże się również z rosnącą liczbą nowych pacjentów w województwie śląskim. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, województwo w latach 2012 i 2013 zajęło drugie miejsce w Polsce pod względem nowych zakażeń HIV. W roku 2012 odnotowano 120 nowych zakażeń, a w 2013 – 143. Dane za rok 2014 są wciąż niepełne, ale – zdaniem ekspertów – poprawy raczej nie należy się spodziewać.

Pierwszy wykład pt. „Profilaktyka zakażeń HIV – jak chronić zdrową partnerkę/zdrowego partnera?” odbędzie się 26 lutego. Następne będą dotyczyły takich tematów jak „Przebieg zakażenia HIV u osoby leczonej terapią antyretrowirusową”, „Leczenie przeciwwirusowe – dlaczego?, po co?, kiedy?, jak?” lub „Zdrowie psychoseksualne osób zakażonych oraz ich partnerów/partnerek”.

Cykl comiesięcznych spotkań potrwa do końca roku. Wykłady będą się odbywać w siedzibie Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Bytomiu. Środki na realizację programu pochodzą z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci. (PAP)

fot.geralt/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA