REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Zdrowe i sycące przekąski

Zdrowe i sycące przekąski

-

Żeby zdrowym być

Pojawienie się uczucia głodu między głównymi posiłkami często nie pozwala skupić się na realizacji zadań, które przed nami stoją, czy to w pracy, w domu, czy na boisku sportowym lub w klubie. W takich momentach szczególnie mocno kusi paczka chipsów, ciastko czy cukierek. Jednak spożycie takiego produktu przynosi ulgę na chwilę. Po krótkim czasie znów czujemy się głodni i zmęczeni. Na szczęście, jest na to sposób. Wystarczy tylko nieco wcześniej zaplanować zdrową i sycącą przekąskę. Według uznanych dietetyków najlepiej, by miała ona niski indeks glikemiczny, ponieważ jej spożycie: pozwoli utrzymać ilość cukru we krwi w ciągu dnia na stałym poziomie, sprawi, że organizm będzie pracował bardziej wydajnie (niż po dostarczeniu mu przekąski słodkiej i tłustej), a ponadto poprawi samopoczucie.

REKLAMA

2147483647 clicks

Hummus z orzeszkami pinii i oliwy z oliwek fot. Reutc/Wikimedia
Hummus z orzeszkami pinii i oliwy z oliwek fot. Reutc/Wikimedia

Oto przykłady najlepszych sycących przekąsek:

1. Kromka chleba typu pumpernikiel

Oczywiście, nie musi to być ten właśnie rodzaj pieczywa, równie dobrym będzie kromka chleba pełnoziarnistego. Dobrze jest posmarować ją masłem migdałowym, sezamowym lub orzechowym (świeże masło tego typu można znaleźć np. w Whole Foods).

2. Groch, fasola i soczewica

Dzięki wysokiej zawartości błonnika powyższe produkty sprawiają, że czujemy się nacyceni przez długi czas. Można je dodać do sałaty. Można także zrobić szybko salsę – mieszając czarną lub czerwoną fasolę z kukurydzą z puszki, pokrojonym pomidorem i cebulką – i zaserwować ją na kawałkach pszennego chleba typu pita

3. Otręby

By uniknąć posmaku tektury można zmieszać je z garścią  świeżych owoców leśnych, typu malina lub jagoda, i mlekiem.

4. Orzechy

Najbardziej wartościowe wydają się migdały, które są  bogatym źródłem wapna i żelaza, a także magnezu. Nie należy jednak przesadzać z ilością, bowiem zawierają sporo tłuszczu (mimo iż jest to tłuszcz zdrowy). Doskonałą przekąską będzie garść migdałów z jogurtem greckim.
5. Kukurydza

Mimo ostatnich nie najlepszych notowań, dietetycy przypominają, że warzywo to, spożywane w postaci nierozdrobnionej przynosi wiele korzyści organizmowi – jest dobrym źródłem białka, błonnika i witaminy C. Można ją dodawać do sałaty i salsy.

6. Hummus

Świetnie nadaje się z chlebem typu pita (z pszenicy), kawałkami świeżych warzyw (marchewka, zielony seler), a nawet owocami.

Dorota Feluś

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2131795739 views

REKLAMA

REKLAMA

2131795754 views

REKLAMA

REKLAMA

2133592074 views

REKLAMA

2131795764 views

REKLAMA

2131795767 views

REKLAMA

2131795771 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek