REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Rządowy raport: młodzi nosiciele HIV nie wiedzą o zakażeniu

Rządowy raport: młodzi nosiciele HIV nie wiedzą o zakażeniu

-

Według najnowszego rządowego raportu, ok. 60 proc. młodych nosicieli wirusa HIV nie wie, że jest zakażona. 26 proc. nowych zakażeń każdego roku dotyczy grupy wiekowej pomiędzy 13 a 24 rokiem życia.

fot. wiki commons/ Cząsteczki HIV zbierające się wokół zainfekowanego makrofagu

REKLAMA

Raport, który opiera się na danych z 2010 r. podaje, że źródłem ok. jednej czwartej nowych zakażeń wśród młodych Amerykanów  jest dożylne podawanie narkotyków.

Według opracowania amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) na 1,2 mln ludzi żyjących z wirusem HIV w Stanach Zjednoczonych 7 proc. stanowią młodzi ludzie z tego przedziału wiekowego.

W sumie co roku w USA odnotowuje się ok. 50 tys. nowych zakażeń wirusem HIV; 12,2 tys. przypada na nastolatków i młodych ludzi przed 24. rokiem życia.

Rządowy raport wskazuje, że prawie 75 proc. tych zakażeń dotyczy młodych homoseksualnych lub biseksualnych mężczyzn. Większość (57 proc.) zakażeń odnotowuje się wśród Afroamerykanów, a po ok. 20 proc. – wśród Latynosów i białych.

W przypadku ok. jednej czwartej nowych zakażeń wśród Amerykanów od 13 do 24 lat źródłem jest dożylne podawanie narkotyków lub stosunki heteroseksualne – podano w raporcie CDC.

Z innego amerykańskiego badania, opublikowanego 9 listopada, wynika, że 20 proc. młodych ludzi, zakażonych wirusem HIV przez seropozytywne matki, nie wiedziało o tym w chwili podjęcia pierwszego kontaktu seksualnego. Badanie to wykazało również, że większość tych, którzy wiedzieli, że są nosicielami, nie mówiło tego swym partnerom seksualnym.

W październiku do sprzedaży trafił test, który w warunkach domowych pozwala na stwierdzenie, czy jest się nosicielem wirusa HIV. Test, zaaprobowany przez  Administrację Żywności i Leków (FDA), agencję dopuszczającą na rynek produkty spożywcze i leki, gwarantuje prawidłowość odczytu w 99,9 proc. Jest to pierwszy produkt na amerykańskim rynku sprawdzający obecność wirusa ze śliny testowanej osoby. Cena produktu sięga 40 dol.; producentem testu jest firma Orasure.

 

 

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks