REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Rządowe zalecenia zmniejszenia zawartości soli w żywności

Rządowe zalecenia zmniejszenia zawartości soli w żywności

-

fot.kaboompics/pixabay.com
fot.kaboompics/pixabay.com

Federalna Administracja ds. Leków i Żywności (FDA) wydała w środę zalecenia dla producentów żywności i sieciowych restauracji w USA, by zmniejszyli zawartość soli w oferowanych produktach. Ma to ograniczyć skalę chorób układu krążenia wśród Amerykanów.

Wskazówki, nad którymi prace trwały od 2011 roku, mają sprawić, że konsumpcja soli, która jest podstawowym źródłem sodu w diecie, spadnie w USA o jedną trzecią. Obecnie Amerykanie spożywają o ok. połowę więcej sodu, niż zalecają eksperci.

Zalecenia nie są ostateczne. Na razie mają być przedmiotem dyskusji z przedstawicielami przemysłu i opinią publiczną. Dlatego proponowany dzienny limit 2,3 grama sodu na osobę może jeszcze ulec zmianie.

Robert Califf z FDA przyznał w rozmowie z reporterami, że są różnice zdań w sprawie wpływu sodu na zdrowie i wśród specjalistów nie ma zgody co do bezpiecznego, zalecanego poziomu jego konsumpcji. Dodał, że celem agencji jest zmniejszenie spożycia sodu do “rozsądnego poziomu”.

Dla różnych kategorii produktów mają obowiązywać dostosowane limity. W pewnych kategoriach możliwość redukcji użycia soli jest większa niż w innych. Dla przykładu, w sosach do sałatek zawartość sodu waha się od 150 mg do 2g na 100 g.

Lekarze są zdania, że nadmierne spożycie sodu prowadzi do podwyższonego ciśnienia, które z kolei może być powodem poważnych chorób serca albo zawałów.

Wiele koncernów spożywczych, w tym Campbell Soup i Kraft Heinz, już wcześniej ograniczyło zawartość soli w swoich produktach.

Połowę pieniędzy przeznaczanych na jedzenie Amerykanie wydają na dania w lokalach gastronomicznych różnego rodzaju.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks