REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Ruch i kontrola swojego życia

Ruch i kontrola swojego życia

-

Pewnym jest, że człowiek czuje się młodziej i cieszy lepszą jakością życia, gdy więcej ćwiczy i ma poczucie kontroli nad swoim losem. Z dwóch przeprowadzonych niedawno badań wynika, że korzyści jest o wiele więcej. Są to: lepsza pamięć, poprawa funkcji myślowych i dłuższe życie.

W ramach pierwszego z badań – zaprezentowanego podczas dorocznej konwencji American Psychological Association w sierpniu tego roku – odkryto, że postrzeganie swojego wieku przez uczestników zmieniało się z dnia na dzień w zależności od odczuwanego stopnia kontroli. Naukowcy wybrali 116 seniorów w wieku od 60 do 90 lat oraz 106 młodszych osób dorosłych z przedziału wiekowego 18-36 lat. Wszystkich uczestników poproszono, by każdego dnia odpowiadali na pytania dotyczące postrzeganego przez siebie stopnia kontroli swojego życia i odczuwanego przez siebie wieku. Wyniki pokazały, że raportowany wiek subiektywny (wiek odczuwany przez uczestników, a nie ich chronologiczny wiek) różnił się w zależności od odczuwanego przez nich poziomu kontroli życia – był tym niższy im większą odczuwali kontrolę.

REKLAMA

Drugim badaniem objęto 59 osób dorosłych w wieku od 35 do 69 roku życia, z których żadna nie była regularnie aktywna fizycznie. Każdej wręczono monitor aktywności, dzięki któremu naukowcy śledzili ilość kroków wykonywanych przez nią każdego dnia. Robili to przez pięć tygodni. Okazało się, że ci, którzy w największym stopniu zwiększyli liczbę kroków, odczuwali największa różnicę między swoim obiektywnym i subiektywnym wiekiem.

Dr Andrew Weil twierdzi, że powyższe badania dowodzą, iż w każdym wieku można zrobić ogromny postęp w stronę optymalnego zdrowia poprzez ćwiczenie umysłu i ciała oraz aktywne interesowanie się przyjaciółmi, krewnymi i społecznością, w której się żyje. Weil, guru w dziedzinie medycyny holistycznej, wskazuje również dwa inne czynniki sprzyjające poprawie zdrowia w starszym wieku: optymizm i umiejętność zastępowania negatywnych myśli pozytywnymi ideami. Można o tym szerzej poczytać w jego książce „Healthy Aging”.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

fot.pxhere.com

REKLAMA

Poprzedni artykułW pogoni za sukcesem
Następny artykułOchrona przed kleszczami

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA