REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieRanking Bloomberga: Włosi najzdrowszym narodem na świecie

Ranking Bloomberga: Włosi najzdrowszym narodem na świecie

-

fot.Alessandro Di Meo/EPA
fot.Alessandro Di Meo/EPA

Włosi są najzdrowszym narodem na świecie – wynika z raportu agencji Bloomberg. W rankingu 163 krajów pod nazwą Bloomberg Global Health Index Włochy zajmują pierwsze miejsce. To zasługa jedzenia świeżej żywności i diety śródziemnomorskiej – podkreślają media.

Ranking sporządzany jest na podstawie analizy różnych wskaźników, wśród których jest długość życia, jakość żywności, stan zdrowia psychicznego, zagrożenia wynikające z palenia tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i zatrucie środowiska.

REKLAMA

Jak zauważa we wtorek dziennik „Corriere della Sera” przytaczając fragmenty raportu, Włosi prowadzą w rankingu mimo utrzymującego się kryzysu gospodarczego i trudności, jakie z niego wynikają.

Jako pozytywne czynniki świadczące o kondycji zdrowotnej mieszkańców Italii wymieniono między innymi wzrost średniej długości życia, spadek liczby osób palących oraz konsumpcji alkoholu, a także odsetek dzieci otyłych. Wzrósł natomiast odsetek ludzi uprawiających sport.

Włochy w kategorii stanu zdrowia ludności wyprzedziły kraje, słynące z długowieczności, takie jak Islandia, Szwecja, Japonia i Singapur. W tyle zostały również Szwajcaria, Hiszpania, Luksemburg, Francja, Niemcy i Dania.

Cytowany w raporcie ekspert do spraw żywienia z uniwersytetu w Waszyngtonie Adam Drewnowski powiedział, że „prawdziwie cudownym środkiem” jest dieta śródziemnomorska. „Fundamentalne znaczenie dla konsumentów ma dostęp do świeżych produktów, owoców i ryb” – dodał.

W analizie danych zauważa się, że kluczowe znaczenie dla zdrowia narodu odgrywa nie tylko bogactwo, ale w równym stopniu styl życia oraz przyzwyczajenia żywnościowe. Pod tym względem – podkreśla prasa – Włosi są bezkonkurencyjni.

Polska zajmuje w tym rankingu 39. miejsce.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

2095872594 views

REKLAMA

REKLAMA

2095872827 views

REKLAMA

2097669223 views

REKLAMA

2095872976 views

REKLAMA

2095873077 views

REKLAMA

2095873188 views