REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowiePrzeciw chrapaniu

Przeciw chrapaniu

-

Najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu jest chrapanie. Choć bezpośrednio nie zagraża życiu, może utrudniać sen nie tylko osobie dotkniętej tym problemem, ale i innym, śpiącym w pobliżu.

fot.Stanley Wood/Flickr
fot.Stanley Wood/Flickr

Może być także objawem groźnego dla zdrowia bezdechu sennego, spowodowanego opadaniem zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle. Za bezdech uważa się ustanie wentylacji płuc przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50 procent. Jego skutki, poza chrapaniem, to: krótkotrwałe i częste wybudzenia, niedotlenienie, wzmożona senność w ciągu dnia, bóle głowy, nadciśnienie, a nawet zwiększona podatność na choroby i śmiertelność.

REKLAMA

Gdy chrapanie jest jedynie wynikiem stosunkowo niegroźnych dolegliwości, które same w sobie nie wymagają specjalistycznego leczenia, można spróbować je wyeliminować sprawdzonymi metodami domowymi.

1. Dobrać odpowiednią poduszkę lub całkowicie z niej zrezygnować − chrapanie wzmaga samo uniesienie głowy wyżej niż reszty ciała; najgorsza jest poduszka zbyt duża i zbyt miękka.
2. Unikać spania na plecach − by przyzwyczaić się do spania na boku lub brzuchu przez jakiś czas można wszywać w tył koszuli od piżamy, na wysokości łopatek, coś twardego, np. dwie piłeczki pingpongowe.
3. Odstawić używki − alkohol powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka, a papierosy zaleganie śliny w krtani i tchawicy.
4. Pozbyć się nadwagi − dowiedziono, że osoby otyłe chrapią częściej i głośniej, gdyż otłuszczona szyja, uciskając na gardło, utrudnia swobodny przepływ powietrza w tchawicy.
5. Wyleczyć infekcje − katar, przeziębienie, powiększone migdałki i zapalenie zatok powodują obrzęk błony śluzowej i zatykanie nosa, co zmusza do wciągania powietrza w czasie snu ustami.

6. Unikać niektórych leków − chrapanie często wywołują leki nasenne.

7. Unikać preparatów powodujących zmianę napięcia tkanek tylnej ściany gardła, o których mówiono do niedawna, że likwidują lub w znacznym stopniu ograniczają chrapanie − dowiedziono, że nie działają.

Jeśli żadna z powyższych metod nie skutkuje, należy udać się do lekarza. Ten sprawdzi inne czynniki, które mogą powodować chrapanie. Są nimi: skrzywienie przegrody nosa, przerośnięcie języczka podniebienia, tzw. trzeciego migdała, powiększenie migdałków podniebiennych, astma, zwłaszcza nieleczona.

Dorota Feluś

REKLAMA

2105153536 views

REKLAMA

2105153769 views

REKLAMA

2106950161 views

REKLAMA

2105153912 views

REKLAMA

2105154012 views

REKLAMA

2105154121 views