REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Predyspozycje do chronicznego bólu?

Predyspozycje do chronicznego bólu?

-

Naukowcy twierdzą, że na podstawie skanu mózgu można przewidzieć, czy ktoś ma predyspozycje do chronicznego bólu.

fot. xiaphias/Wikimedia
fot. xiaphias/Wikimedia

REKLAMA

Badania przeprowadzone przez uczelnię Northwestern Medicine wykazały, że nieprawidłowości w strukturze mózgu mogą wpływać na skłonności do chronicznego bólu. Skany mózgu wykonane metodą rezonansu magnetycznego (MRI) pozwalają przewidzieć z dokładnością 85 proc. predyspozycje do trwałego bólu – twierdzą naukowcy.

Odkrycie powinno pomóc w opracowaniu skutecznych metod leczenia przedłużającego się bólu.

Badanie zostało przeprowadzone na 46 osobach, którym dokuczał ból w dolnych partiach kręgosłupa przez co najmniej cztery tygodnie, ale wcześniej nigdy nie doznały tego rodzaju bólu. Mózgi pacjentów przeskanowano metodą MRI − raz podczas badania i rok później. Badacze zauważyli nieprawidłowości w budowie mózgu u osób, u których ból utrzymywał się jeszcze po upływie roku.

Naukowcy postawili hipotezę, że nieprawidłowości w strukturach mózgowych występują często w populacji, ale chroniczny ból kręgosłupa powstanie tylko u tych osób, które doznały jakiegoś urazu tego narządu.

Badanie zostało sfinansowane przez Krajowe Instytuty Zdrowia (National Institutes of Health). Raport z badania został opublikowany 16 września na łamach periodyku medycznego “Pain”.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks