REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Poznań. Pierwsza w Polsce operacja ortopedyczna „super hip/super knee”

Poznań. Pierwsza w Polsce operacja ortopedyczna „super hip/super knee”

-

fot.U.S. Navy photo by Lt. Cmdr. Roy Rice/Wikipedia
fot.U.S. Navy photo by Lt. Cmdr. Roy Rice/Wikipedia

Ortopedzi z poznańskiego Szpitala im. W. Degi przeprowadzili w piątek pierwszą w Polsce operację typu „super hip/super knee”. Lekarze zajęli się dzieckiem z wrodzonym niedorozwojem kończyny dolnej. Operacja trwała sześć godzin i zakończyła się sukcesem.

REKLAMA

Zabieg przeprowadzono u niespełna czteroletniego dziecka. Lekarze podkreślili, że jest to optymalny wiek na taką operację. Stan małego pacjenta po zabiegu jest stabilny, a sama operacja przebiegła bez żadnych komplikacji.

“Była to pierwsza w Polsce operacja tego typu. Innowacyjność tej metody polega na jednoczesnym zrekonstruowaniu najistotniejszych elementów budowy stawu biodrowego, kolanowego oraz kości udowej w czasie jednej operacji” – powiedział PAP jeden z lekarzy, który przeprowadził operację dr med. Paweł Koczewski.

Operację typu „super hip/super knee” wykonuje się u dzieci z jedną z najcięższych wrodzonych wad ubytkowych kończyn: wrodzonym niedorozwojem uda, która charakteryzuje się niestabilnością stawu biodrowego i kolanowego, deformacją kości udowej oraz skróceniem kończyny dolnej. Wyróżnia się kilka typów tej wady; od lżejszej do skrajnej formy, czyli braku kości udowej.

Zabieg polegał na usunięciu wszystkich przykurczy w okolicach stawu biodrowego i kolanowego oraz odtworzeniu prawidłowych warunków biomechanicznych stawów.

„Operacja przywraca prawidłowe ustawienie stawu, jego kąt, położenie i poprawia stabilność. Ponadto z części tkanek miękkich rekonstruuje się więzadła kolana, których w wyniku wady po prostu nie ma” – podkreślił dr med. Milud Shadi, który także uczestniczył w operacji.

Kolejnym elementem operacji było zlikwidowanie skomplikowanego zniekształcenia kości udowej poprzez jej wielopoziomowe przecięcie, a następnie prawidłowe jej złożenie i zespolenie metalowymi implantami. Pacjent może rozpocząć rehabilitację po ok. sześciu tygodniach po zabiegu.

Celem zabiegu było również przygotowanie pacjenta do stopniowego wyrównywania długości kończyny dolnej. Samo leczenie jest długotrwałe i wieloetapowe. Po jego zakończeniu pacjent ma szanse na normalne funkcjonowanie bez wspomagania np. kulami czy protezą.

Wydłużanie kości metodą Ilizarowa można rozpocząć już po roku od operacji „super hip/super knee”. W zależności od typu wady u dziecka jest to od 5 do 8 cm. Kolejne realizuje się co 2-3 lata. Bardzo ważna jest też rehabilitacja podczas całego procesu leczenia, które trwa najczęściej do 14. roku życia pacjenta.

Piątkową operację przeprowadził zespół lekarzy z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi w Poznaniu w składzie: dr med. Milud Shadi, dr med. Paweł Koczewski oraz dr med. Michał Walczak.

Placówka planuje kolejne operacje tego typu i nawiązanie ściślejszej współpracy z dr Drorem Paley’em ze Stanów Zjednoczonych, u którego wcześniej szukali pomocy pacjenci z Polski. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks