REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Pionierski zabieg wszczepienia pacjentowi więzadła świni w Piekarach Śląskich

Pionierski zabieg wszczepienia pacjentowi więzadła świni w Piekarach Śląskich

-

Więzadło krzyżowe przednie stawu kolanowego pochodzące od świni wszczepili w czwartek młodemu mężczyźnie lekarze w Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich. Pionierski zabieg przebiegł pomyślnie.

„Zastosowaliśmy tę możliwość jako pierwsi, bardzo się z tego cieszymy. To metoda, na którą stawiamy w przypadku konieczności ponownej rekonstrukcji. Kilka procent pacjentów, którzy przeszli wcześniej zabieg z użyciem własnej lub sztucznej tkanki, niestety potrzebuje kolejnej operacji, z różnych powodów. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zastosowanie więzadła od świni” – powiedział PAP dyrektor piekarskiej „urazówki” dr hab. Bogdan Koczy.

REKLAMA

Więzadło zostało spreparowane przez amerykańską firmę tak, że jest całkowicie immunologicznie obojętne dla organizmu człowieka; ma wszystkie wymagane przepisami certyfikaty. Zdaniem dyrektora Koczego, rocznie takich zabiegów może potrzebować kilkudziesięciu pacjentów. Zaznaczył, że zarówno pierwszy, jak i kolejne zabiegi będą przeprowadzane w ramach kontraktu placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia.

„Podsumowanie efektów takiego leczenia będziemy mogli przedstawić po przeprowadzeniu 20-30 zabiegów, czyli za kilka miesięcy. Jesteśmy dobrej myśli” – podkreślił dyrektor.

Jego zdaniem korzystanie z narządów zwierząt to nieunikniony kierunek w medycynie. Już teraz tkanki świń stosuje się w biologicznych zastawkach serca.

Piekarska „urazówka” to jeden z czołowych szpitali o tym profilu w Polsce. W ubiegłym roku na oddziałach w Piekarach i Kochcicach leczono tam łącznie ponad 11 tys. chorych, w placówce udzielono też ponad 71 tys. porad ambulatoryjnych.(PAP)

fot.piekaryslaskie.com.pl

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks