REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieOwoce przeciw cukrzycy

Owoce przeciw cukrzycy

-

fot.elizadean/pixabay.com

Jagody, winogrona i jabłka mogą obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, ale tylko wtedy, kiedy są zjadane w całości, a nie w postaci soku. To wynik badania przeprowadzonego przez Harvard School of Public Health.

REKLAMA

W jego ramach zespół naukowców analizował wpływ na zdrowie konsumpcji różnorodnych owoców, w tym winogron lub rodzynek, brzoskwiń, śliwek lub moreli, śliwek suszonych, bananów, kantalupy, jabłek lub gruszek, pomarańczy, grejpfrutów, truskawek i jagód. Badano także konsumpcję soków z pomarańczy, grejpfrutów i jabłek oraz innych owoców.

Dane do analizy pochodziły od ponad 187 tys. lekarzy, którzy gromadzili je od swoich pacjentów w ramach trzech, zakrojonych na szeroką skalę badań. W momencie przystąpienia do nich ani jeden z uczestników nie cierpiał na żadną z poważnych chorób chronicznych.

Zespół harvardzki odkrył, że prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 u osobników, którzy spożywali tygodniowo co najmniej dwie porcje jagód, winogron i jabłek było o 23 proc. niższe niż u uczestników badań, którzy konsumowali mniej niż jedną porcję owoców na miesiąc. U tych, którzy pili jedną lub dwie porcje soku owocowego dziennie stwierdzono wzrost prawdopodobieństwa rozwoju cukrzycy typu 2 aż o 21 procent.

Interesującym jest to, że porzucenie soku owocowego na rzecz całych owoców obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 co najmniej o 7 proc. Odkrycie można uzasadnić w sposób logiczny. Między owocem a sokiem owocowym jest ogromna różnica. Sok owocowy jest źródłem skoncentrowanego cukru, który może prowadzić do insulinoodporności i nadwagi, zwłaszcza wtedy, gdy spożywany jest w dużych ilościach.

Inną skuteczną taktyką prowadzącą do obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę jest unikanie produktów o wysokim wskaźniku glikemicznym, który jest miernikiem jak szybko organizm przetwarza zawarte w produkcie węglowodany w glukozę, prowokując odpowiedź insulinową.

Z pewnością pomoże także redukcja lub eliminacja napojów alkoholowych. Kalorie pochodzące z alkoholu organizm spala natychmiast, zwiększając prawdopodobieństwo, że te pochodzące z pożywienia spożytego wraz z nim zostaną zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

REKLAMA

2127213456 views
Poprzedni artykułDobra rada dla alergików
Następny artykułKiedy lepiej bez ślubu

REKLAMA

REKLAMA

2127213473 views

REKLAMA

REKLAMA

2129009793 views

REKLAMA

2127213483 views

REKLAMA

2127213487 views

REKLAMA

2127213491 views