REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Nowy lek na migrenę

Nowy lek na migrenę

-

Migrena to przewlekła choroba, która charakteryzuje się silnym, napadowym, najczęściej jednostronnym bólem głowy w okolicy skroniowej. Często towarzyszą jej nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk, wymioty, ospałość, brak energii i zakłócenia postrzegania.

Napady trwają od 4 do 72 godzin. Cierpi na nią coraz więcej osób (więcej niż na astmę, cukrzycę i padaczkę), a średnia wieku cały czas się obniża. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Największe ryzyko zachorowania występuje pomiędzy 25. a 55. rokiem życia.

REKLAMA

Ostatnio naukowcy badali opracowany przez firmę Amgen Inc. środek, który już określają mianem „przełomowego”. Nazywa się erenumab i jest wyprodukowanym w laboratorium przeciwciałem, które blokuje neuronową ścieżkę w mózgu (ang. calcitonin gene-related peptide, CGRP). To rodzaj białka, mającego działanie prozapalne i obkurczające naczynie krwionośne. Jest pierwszym środkiem od 20 lat, który – jak dowiedziono – zapobiega napadom migreny.

Dane z badania przeprowadzonego na niemal tysiącu pacjentów pokazały, że dzięki preparatowi chorzy zyskali od trzech do czterech dni w miesiącu wolnych od cierpienia. Co więcej, u połowy pacjentów, którym podawano erenumab, długość trwania migreny została obniżona o co najmniej połowę. W ramach badania porównywano stan pacjentów przyjmujących specyfik przez sześć miesięcy ze stanem pacjentów, którzy przyjmowali placebo.

– Badanie reprezentuje niezwykle ważny krok w kierunku zrozumienia i leczenia migreny. Dowiedzieliśmy się, że blokowanie CGRP może redukować siłę migreny – powiedział szef badania prof. Peter Goadsby z King’s College Hospital w Londynie.

Odkrycie zostało opisane w naukowym magazynie „The New England Journal of Medicine”.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

fot.Pexels.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks