REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Nie bójmy się endoprotez

Nie bójmy się endoprotez

-

Endoproteza to termin medyczny, który raczej nie budzi pozytywnych skojarzeń. Większości z nas proteza kojarzy się ze sztuczną nogą lub ręką, którą widujemy u osób po operacji amputacji kończyn. Dlatego kiedy pacjenci idą do lekarza i słyszą, że konieczna będzie endoproteza, są przestraszeni. Jednak zabieg wszczepienia endoprotezy to nic strasznego a często przedłuża naszą sprawność o całe lata. 

Dzisiaj o endoprotezach opowie nam Ewa Kręcisz z kliniki P D Rehab, fizjoterapeutka z ponad dwudziestoletnim stażem. 

REKLAMA

2147483647 clicks

Pani Ewo, dla Pani endoproteza oznacza coś pozytywnego?

Ewa Kręcisz: W czasie mojej praktyki spotkałam wielu pacjentów po operacji wszczepienia endoprotez i z mojej perspektywy jest to raczej coś pozytywnego i niekoniecznie strasznego.

Co to w ogóle jest endoproteza?

EK: Proteza w medycynie oznacza sztuczne uzupełnienie brakującej części ciała lub narządu, natomiast przedrostek ENDO oznacza protezę wewnętrzną.

Endoprotezy mogą być najróżniejsze ale w moim fachu najczęściej zajmujemy się protezami stawów – biodra, kolana i barku. Są to najczęściej wykonywane przeszczepy – rocznie w USA wykonuje się około miliona takich operacji. Nie jest to nowy koncept, bo pierwszą odnotowaną operację wszczepienia sztucznego biodra dokonano już ponad sto lat temu w Niemczech, kiedy użyto kości słoniowej do zastąpienia kości ludzkiej. Obecnie wszczepiane są komponenty zaawansowane technologicznie, wykonane ze stopu kilku metali oraz innych tworzyw sztucznych i polimerów.

Zabieg wszczepienia sztucznego stawu polega na operacyjnym usunięciu uszkodzonej lub schorowanej części stawu i kości i na to miejsce zamocowaniu sztucznego elementu.

W jakich sytuacjach konieczne jest wszczepienie endoprotezy?

EK: Wewnętrzne protezy są wszczepiane z jednego zasadniczego powodu: żeby pozbyć się bólu. Natomiast stawy zwykle bolą dlatego, że zostały uszkodzone w wyniku wypadku albo choroby. 

Zdarza się, że w wyniku wypadku kość ulega złamaniu w taki sposób i w takim miejscu, że sama się nie zagoi. Jeśli nie da się jej więc naprawić, pozostaje tylko wymiana uszkodzonej części. 

Jeśli chodzi o choroby to najczęstszym powodem wymiany stawu jest choroba zwyrodnieniowa, która powoduje przewlekłe stany zapalne i bólowe, pogłębiające się z biegiem czasu. Czasami choroba sprawia, że ból staje się nie do zniesienia i wszczepienie endoprotezy jest jedyną szansą na normalne funkcjonowanie. Takich pacjentów w naszej klinice jest zdecydowanie najwięcej. Po wizycie u ortopedy dowiadują się, że chrząstka stawowa jest tak zniszczona, że praktycznie ociera się kość o kość i ratunkiem może być tylko operacja. 

Endoprotezy wszczepiane są zwykle w zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej, natomiast na wczesnym etapie choroby ból można skutecznie obniżać nieinwazyjnymi metodami – głównie fizjoterapią a w niektorych przypadkach ostrzykiwaniami stawow. Takich pacjentów też mamy sporo, bo właściwe ćwiczenia i zabiegi fizykalne są na tym etapie bardzo skuteczne. 

Jak przygotować się do operacji?

EK: Przygotowania powinno się zacząć kilka tygodni wcześniej od fizjoterapii przedoperacyjnej. Nie powinno się jej pomijać, bo w trakcie wyjaśniamy pacjentom, które mięśnie należy wzmocnić, aby łatwiej było poruszać się po zabiegu i przyspieszyć powrót do zdrowia. Uczymy, jak chodzić o kulach albo używać chodzika, albo jak bezpiecznie schodzić po schodach gdy nie można polegać na operowanej nodze.

Ostatnio też omawiałam z pacjentem, jakie zmiany musi zrobić w swojej łazience, żeby mógł bezpiecznie wstawać z toalety gdy operowane kolano nie będzie chciało się zginać. Są to rzeczy, które nie przychodzą nam nawet do głowy, gdy jesteśmy względnie sprawni, a po operacji stają się prawdziwym problemem.

Ile czasu trzeba spędzić w szpitalu po operacji?

EK: Gdy zaczynałam pracę w tym kraju ponad dwadzieścia lat temu, pacjent zwykle zostawał w szpitalu po operacji 5 dni. Technologia jednak tak zmniejszyła ryzyko powikłań, że obecnie zwykle jest to jeden dzień a ostatnio miałam też już pacjentów, którzy do domu wracali w tym samym dniu. 

Jak przyspieszyć powrót do zdrowia po zabiegu?

EK: Wraz z wyjściem ze szpitala kończy się praca chirurga ortopedy a zaczyna praca pacjenta. Z doświadczenia wiem, że te osoby, które ćwiczyły i aktywnie przeszły proces rehabilitacji, mają najlepsze rezultaty długoterminowe. 

Pacjent rozpoczyna fizjoterapię w domu, gdzie kilka razy w tygodniu przychodzi do niego pielęgniarka i terapeuta. Zwykle taka terapia domowa trwa dwa tygodnie a następnie dostaje skierowanie na terapię w warunkach ambulatoryjnych czyli na przykład w naszej klinice. Tutaj pacjenta ewaluujemy i mierzymy zakres ruchu w operowanym stawie i zdolność wykonywania niezbędnych czynności codziennych. Na tej podstawie układamy plan terapii tak, by jak najszybciej doprowadzić go do pełnej sprawności. Staramy się też zaszczepić w pacjencie ochotę do regularnego i rozsądnego ćwiczenia, aby mógł jak najdłużej i bez komplikacji cieszyć się swoim nowym stawem. Muszę powiedzieć, że daje mi ogromną satysfakcję słuchanie opowieści, jak to nowe kolano pozwoliło pani Marii obejść całą wyspę na wycieczce w Portugalii albo gdy dostaję zdjęcie z gór z podpisem „Moje nowe biodro weszło na szczyt tej góry!” Nie bójmy się więc endoprotez, bo mogą sprawić, że nasze życie wróci do normy a my do pełnej sprawności. 

Ewa Krecisz, PT
PD Rehab

Ewa uzyskała tytuł magistra rehabilitacji na AWF w Krakowie. Po studiach przeniosła się do USA i tu zdobyła ogromne doświadczenie w leczeniu kolan i bioder, pracując przez lata w Centrum Rehabilitacji Poszpitalnej i w domach opieki. Jest też certyfikowaną terapeutką LSVT® BIG! i prowadzi w P D Rehab zespół, specjalizujący się w terapii pacjentów z chorobą Parkinsona. Ukończyła szkolenie z leczenia obrzęku limfatycznego,  Kinesio Taping i techniki Counterstrain. Prowadzi specjalny program rehabilitacji  pracowników po wypadkach (Workers Conditioning Program). Jej ulubieni pacjenci to seniorzy.

920 E. Northwest Highway
Mount Prospect, IL 60056
Tel.: (847) 459-4779
E-mail: pdrehab@PDRehab.com
www.zdrowechicago.com

REKLAMA

2131833608 views

REKLAMA

REKLAMA

2131833623 views

REKLAMA

REKLAMA

2133629943 views

REKLAMA

2131833633 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131833636 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131833640 views