REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Na lepszy sen

Na lepszy sen

-

Na zaburzenia związane ze spaniem, w tym bezsenność okresową lub chroniczną, cierpi w dzisiejszych czasach co druga osoba. W wielu przypadkach można sobie pomóc. Wystarczy wprowadzić do codziennej rutyny kilka prostych zasad. Oto one:

1. Kładź się spać o jednej porze.

2. Nie sięgaj po wino czy inny trunek tuż przed udaniem się na nocny spoczynek.
Co prawda alkohol wywołuje senność, ale picie zbyt dużej jego ilości tuż przed snem sprawi, że będziesz często budzić się w nocy, a rano wstaniesz wcześniej niż zwykle. Nauka nie wie dokładnie dlaczego dochodzi do tego typu zakłóceń snu, ale wydaje się, że występują one po tym, jak organizm ,,przetrawi” cały alkohol w systemie.

3. Uprawiaj drzemki
Drzemki są bardzo dobre dla utrzymania cyklu sen-czuwanie pod warunkiem, że drzemiemy o odpowiedniej porze. Jeżeli pozostajesz aktywny (pracujesz czy studiujesz) od 9.00 rano do 5.00 po południu, twoją najlepszą opcją na szybki odpoczynek jest okres czasu między 1.00 a 3.00. Ważne jest także, by nie spać zbyt długo. Idealnie, gdy drzemka trwa od 15 do 30 minut. Jeśli pośpisz dłużej wpadniesz w głęboką fazę snu i obudzisz się nieprzytomny i rozdrażniony.

4. Nie ćwicz zbyt intensywnie przed snem
Na pewno nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny tuż przed snem. Nawet jeżeli poczujesz się zmęczony, twój mózg będzie mocno pobudzony. To ostatnie, jak i wzrost temperatury ciała (po ćwiczeniach) sprawią, że nie będziesz w stanie szybko się uspokoić. Najlepiej wszelkie ćwiczenia zakończyć cztery lub więcej godzin przed udaniem się na spoczynek.

5. Przewietrz sypialnię
Dowiedziono, że człowiek zasypia szybciej i głębiej w chłodnym pomieszczeniu, gdy temperatura ciała spada. Dobrze jest więc wykąpać się w ciepłej wodzie i wejść do łóżka w pokoju, w którym panuje temperatura o co najmniej trzy stopnie niższa od temperatury preferowanej przez ciebie w ciągu dnia.

7. Nie usypiaj się czytaniem.
Światło, nawet sztuczne, tłumi produkcję prowokującej sen melatoniny. Uwalnianiu melatoniny zapobiega też światło z urządzeń elektrycznych. Lepiej posłuchać spokojnej muzyki i głęboko pooddychać. Najważniejsze jest, by zgasić światło.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.123RF

REKLAMA

Poprzedni artykułZapaleni w tańcu
Następny artykułPułaski był symbolem

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks