REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Na ból pleców

Na ból pleców

-

Najnowsze badanie wskazuje, że fizykoterapia, równie efektywnie jak operacja, redukuje ból związany ze zwężeniem kręgosłupa lędźwiowego – główną przyczyną bólu pleców u osób starszych.

Powodem bólu jest w tym przypadku kompresja nerwów rdzeniowych lub rdzenia kręgowego, do których dochodzi, gdy kanał kręgowy – przestrzeń, przez którą biegnie rdzeń kręgowy – ulega zwężeniu. Proces ten jest spowodowany ścieraniem się i zużywaniem z wiekiem kręgów, dysków, mięśni i więzadeł w kręgosłupie.

Zwężenie kręgosłupa lędźwiowego wywołuje przeszywający i ostry ból, mrowienie i drętwienie w dolnej części pleców, pośladkach i nogach. Czasem ból jest tak silny, że osoby nim dotknięte nie są w stanie chodzić, a nawet mogą utracić kontrolę nad pęcherzem i zwieraczem.

Ból pojawia się zazwyczaj, gdy osoba stoi lub chodzi, a jego natężenie maleje przy pochyleniu się wprzód. Dlatego też często widzi się starsze osoby zgięte w pasie i wspierające się na lasce lub chodziku.

Lekarze rekomendują operację osobom, u których bólu nie można opanować przy pomocy środków farmakologicznych, lub którym rosnąca słabość w nogach nie pozwala chodzić. Zwężenie kręgosłupa lędźwiowego jest wiodącą przyczyną operacji u osób, które skończyły 60 lat.

Amerykańscy uczeni postanowili sprawdzić, czy ból pleców związany z tą dolegliwością można zredukować w podobnym stopniu przy pomocy fizykoterapii, która niesie mniejsze ryzyko komplikacji niż zabieg chirurgiczny. W badaniu wzięło udział 169 pacjentów, którzy zgodzili się, w zależności od losowego wyboru, że albo zostaną poddani operacji, albo fizykoterapii. Pacjenci mieli co najmniej 50 lat i nie cierpieli na demencję, choroby serca ani nowotwory. Nie mieli też na koncie zawału serca czy wylewu krwi do mózgu. Mimo że byli w stanie przejść bez problemu co najmniej ćwierć mili, większość prowadziła siedzący lub mało aktywny tryb życia, czego rezultatem była otyłość. W końcowym rozrachunku 87 pacjentów przeszło zabieg chirurgiczny, a 82 zostało poddanych fizykoterapii.

Pacjenci, którzy mieli zostać poddani operacji, byli nieco młodsi – liczyli średnio 67 lat – w porównaniu z pacjentami, którym zaoferowano fizykoterapię – tu średnia wynosiła 70 lat. Osoby z grupy “ćwiczącej” zostały poddane 6-tygodniowemu programowi, w ramach którego odbywały dwie sesje rehabilitacyjne w tygodniu. Każdy pacjent mógł w każdym momencie eksperymentu zrezygnować i poddać się operacji. Badacze odkryli, że bez względu na rodzaj zabiegu, po dwóch latach uczestnicy notowali podobny stopień redukcji bólu i innych symptomów.

Szczegóły badania zostały opublikowane w “Annals of Internal Medicine”

Dorota Feluś

fot.123RF Stock Photo

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks