REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieMuzyczna terapia

Muzyczna terapia

-

Słuchanie muzyki przed, w czasie i po zabiegu chirurgicznym pomaga w rekonwalescencji. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Brunel w Londynie dowiodło, że pozytywny wpływ muzyki na pacjentów objawia się zmniejszeniem natężenia bólu i niepokoju.

Uczeni przeanalizowali dane z 73 losowo kontrolowanych prób. Odkryli, że w porównaniu z pacjentami, którzy muzyki nie słuchali, u tych, którzy to robili, odczuwany stopień natężenia pooperacyjnego bólu był o 20 proc. mniejszy. Równocześnie zanotowali u nich redukcję niepokoju o 10 procent. Stwierdzono także, że pacjenci, którzy słuchali muzyki, sięgali po znacząco mniejsze dawki środków przeciwbólowych. Redukcja pooperacyjnego bólu była największa, gdy pacjentom puszczano muzykę przed zabiegiem, nieco mniejsza, gdy robiono to w trakcie operacji i najmniejsza, gdy włączano ją dopiero po zabiegu. Nie były to jednak znaczące różnice.

REKLAMA

Za ciekawostkę należy uznać odkrycie naukowców z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Teksasu w Galveston. Otóż stwierdzili oni ze zdumieniem, że gdy podczas operacji chirurdzy plastyczni słuchają swoich ulubionych utworów, poprawie ulega ich technika operacyjna i wydajność przy zamykaniu ran.

Zdaniem ekspertów odkrycie powiązania między słuchaniem muzyki a bólem i niepokojem odczuwanym przez pacjentów poddawanych zabiegom nie powinno dziwić. Od dawna znany jest przecież wpływ muzyki na umysł i ciało. Szpitale stosują muzyczną terapię, by poprawić pacjentom nastrój, zmniejszyć natężenie odczuwanego przez nich bólu i zwalczyć u nich symptomy depresji, a także by pomóc im spać i zredukować napięcie mięśniowie, by mogli się rozluźnić. Terapia muzyczna jest również wykorzystywana do stymulacji rezydentów domów spokojnej starości i poprawy nastroju u pacjentów oddziałów psychiatrycznych. Badania potwierdziły także, że muzyka może obniżyć niepokój, zredukować nudności i wymioty wywołane chemioterapią oraz poprawić mowę i ruch u pacjentów chorych na Parkinsona.

Dorota Feluś

fot.tresdetres/pixabay

REKLAMA

2114886220 views

REKLAMA

2114886452 views

REKLAMA

REKLAMA

2116682842 views

REKLAMA

2114886592 views

REKLAMA

2114886691 views

REKLAMA

2114886799 views