REKLAMA

2115822591 views

REKLAMA

2115822590 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwo"Manoreksja". Bo mężczyźni też przesadzają z odchudzaniem

"Manoreksja". Bo mężczyźni też przesadzają z odchudzaniem

-

Problem anoreksji, zwanej także jadłowstrętem psychicznym, kojarzony jest zazwyczaj z kobietami, a przede wszystkim z dorastającymi nastolatkami. Według badań przeprowadzonych na Harvardzie, 25 proc. osób cierpiących na anoreksję to jednak mężczyźni. Specjaliści zastanawiają się co sprawia, że mężczyźni też przesadzają z odchudzaniem.

fot. Zdjęcia tego samego mężczyzny przed i w trakcie choroby

REKLAMA

Anoreksja u mężczyzn nazywana jest potocznie “manoreksją”. Nie jest to prawidłowy termin medyczny, jednak stosowany jest on bardzo powszechnie.

Jadłowstręt psychiczny, z greckiego anorexia nervisa to zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi przez osobę chorą w stopniu zagrażającym jej życiu. Bardzo ważnym czynnikiem w przypadku anoreksji jest podłoże psychiczne. Osoby posiadające osobowość obsesyjno-kompulsywną, histrioniczną lub osobowość o cechach schizoidalnych są dużo bardziej narażone na anoreksję niż inni.

Naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, jak wiele osób umiera z powodu anoreksji. Dane te są trudne to sprecyzowania, ponieważ wiele osób cierpiących na ostre zaburzenia odżywiania umiera np. na zawał serca, które wycieńczone nieustannym wysiłkiem i katorżniczą dietą, odmawia posłuszeństwa. Organizacja ANAD utrzymuje, że nawet do 5 proc. wszystkich zgonów wynika z jakiegoś typu zaburzeń w odżywianiu.

Jeszcze do niedawna szacowano, że najwyżej jeden na dziesięciu anorektyków to mężczyzna. Od kilku lat, dzięki badaniom przeprowadzonym w 2007 roku na Harvardzie i przez inne instytucje zajmujące się zaburzeniami odżywiania wiemy, że liczba ta jest znacznie większa. Badania przeprowadzone na Harvard University sugerują, że mężczyźni stanowią nawet do 25 proc. chorych na anoreksję. Dane stowarzyszenia ANAD mówią o 10 do 15 proc. Organizacja National Eating Disorders alarmuje zaś, że z anoreksją każdego dnia walczy ponad milion mężczyzn.

Jedno jest pewne – obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań na anoreksję wśród mężczyzn. Pytanie tylko, dlaczego akurat teraz?

W samych Stanach Zjednoczonych istnieje wiele organizacji zajmujących się tylko i wyłącznie problemem zaburzeń odżywiania. Najbardziej znane z nich to Renfrew Center Foundation, National Eating Disorders Association i Academy for Eating Disorders.

Specjaliści są zgodni co do jednego: w obecnych czasach najczęstszą przyczyną anoreksji jest obsesja na punkcie perfekcyjnego wyglądu. Mamieni wizerunkiem gwiazd, których ciała zanim zagoszczą na okładkach magazynów poddawane są nieustannej obróbce w programie Photoshop,  chcemy wyglądać jak oni. W rzeczywistości, pragniemy osiągnąć ideał nieistniejący, a stworzony przez komputer.

AS

Zobacz film o byłym modelu, który cierpi na anoreksję:

REKLAMA

2116759221 views

REKLAMA

REKLAMA

2116759414 views

REKLAMA

REKLAMA

2118555782 views

REKLAMA

2116759519 views

REKLAMA

2116759603 views

REKLAMA

2116759690 views