REKLAMA

2126810953 views

REKLAMA

2126810951 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieMałżeństwo dobre dla zdrowia

Małżeństwo dobre dla zdrowia

-

Wyniki nowego badania pokazują, że z powodu rozwodu, żałoby i trudności finansowych mózg człowieka starzeje się o około cztery miesiące. Pojedyncze „brzemienne w skutki wydarzenie w życiu” (ang. Negative Fateful Life Events, NFLE), którym jest również poronienie, powoduje, że regiony mózgu człowieka powiązane z pamięcią, koncentracją i myśleniem stają się cieńsze.

Autor badania, dr Sean Hatton z University of California w San Diego, powiedział: – Zaobserwowaliśmy, że przeżycia typu NFLE u ludzi w wieku średnim, zwłaszcza te związane z separacją, rozwodem lub śmiercią bliskiego członka rodziny, wpływają na zaawansowane starzenie się mózgu.

REKLAMA

Uczeni uważają, że wydarzenia typu NFLE wywołują „wewnętrzny” stres, który prowadzi do zniszczeń komórkowych, obniżenia sprawności układu odpornościowego i zmian genetycznych. Nie wiadomo, czy takie „postarzałe” mózgi zwiększają ryzyko rozwoju demencji lub chorób psychicznych.

Na potrzeby eksperymentu naukowcy przebadali mózgi 359 mężczyzn w wieku od 57 do 66 roku życia. To wybiórcza grupa. Dlatego też autorzy podkreślają, że badanie nie daje odpowiedzi na to, czy w podobny sposób wydarzenia typu NFLE wpływają na mózg kobiet i młodszych ludzi.

Szerzej o eksperymencie i wynikach można poczytać w magazynie „Neurobiology of Aging”.
Z innego badania, którego wyniki opublikowano w grudniu ubiegłego roku, wynika, że prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia osób pozostających w związkach małżeńskich i cierpiących na tego typu schorzenia, jest o 52 proc. niższe niż singli. Co więcej, ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny jest u małżonków niższe o 24 proc. w porównaniu z osobami rozwiedzionymi, pozostającymi w separacji, owdowiałymi lub tymi, które nigdy nie stanęły na ślubnym kobiercu.

Badacze są przekonani, że wsparcie socjalne i społeczne będące następstwem małżeństwa oraz uniknięcie emocjonalnego i finansowego stresu związanego z rozwodem, przyczynia się do dłuższego życia ludzi z chorobami serca.

Wcześniejsze badania wykazały, że pacjenci z chorobami układu krążenia czerpią korzyść z tego, że mają mężów i żony, którzy przynaglają ich do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.pxhere.com

REKLAMA

2120986933 views
Poprzedni artykułSądny czas dla Polski
Następny artykułCzekoladowa pina colada

REKLAMA

REKLAMA

2120986963 views

REKLAMA

REKLAMA

2122783285 views

REKLAMA

2120986976 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120986986 views

REKLAMA

2120986991 views