REKLAMA

2126357918 views

REKLAMA

2126357916 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolecamyLekarze "wyhodowali" ucho na przedramieniu pacjentki

Lekarze "wyhodowali" ucho na przedramieniu pacjentki

-

42-letnia Sherrie Walter w wyniku choroby nowotworowej straciła lewe ucho. Zamiast korzystać z niewygodnych protez przyklejonych do skóry głowy, Walter otrzymała ucho wyhodowane przez lekarzy na jej własnym przedramieniu. Skomplikowany eksperyment przeprowadzili naukowcy z John Hopkins University.

fot. John Hopkins Univ./ Przed kilkoma dnia lekarze wszczepili kobiecie nowy organ. W czasie następnych operacji uzyska on bardziej realistyczny wygląd

REKLAMA

Procedura rekonstrukcji przeprowadzona przez specjalistów z Johns Hopkins University School of Medicine wciąż uważana jest za eksperymentalną i oczekuje na zatwierdzenie przez federalną Administrację ds. Żywności i Leków (FDA). Na zabieg zdecydowała się jednak mieszkanka Bel Air w stanie Maryland, która w walce z nowotworem złośliwym straciła lewe ucho. Sherrie Walter przyznaje, że nie wyobrażała sobie że przez resztę życia zmuszona będzie korzystać z niewygodnych protez, przyklejanych do skóry głowy, które często spadały, odsłaniając nieestetyczne blizny. Kiedy więc dowiedziała się, że jest szansa na otrzymanie „żywego” ucha, wykonanego z jej własnych tkanek, bez większego namysłu oddała się w ręce specjalistów.

W styczniu 2011 roku zespół chirurgów pod przewodnictwem doktora Patricka Byrne’a pobrał z ciała Sherrie Walter próbki tkanki kostnej i chrzęstnej, z której lekarze wykonali wierną kopię zdrowego ucha pacjentki. Nowe ucho wszczepione zostało następnie pod skórkę przedramienia kobiety. Tkanka skórna w ciągu czterech miesięcy naciągnęła się wystarczająco, aby pokryć „hodowany” przez lekarzy narząd.

Kilka dni temu 42-letnia pacjentka poddana została zabiegowi wszczepienia nowego, „żywego” ucha. Lekarze przeszczepili kobiecie tkankę kostną, chrzęstną, pokryte skórą z jej przedramienia.

„To moja skóra i kość. To najbardziej realistyczna chirurgiczna proteza, zupełnie przypominająca moje ucho sprzed choroby” – powiedziała szczęśliwa pacjentka.

W czasie kilku następnych operacji lekarze nadadzą przeszczepionemu narządowi kształt, przypominający prawe ucho kobiety.

Podobny eksperyment rekonstrukcji ludzkiego organu przeprowadzono w 2007 roku, kiedy specjaliści z John Hopkins University dokonali rekonstrukcji nosa u żołnierza, który podczas misji w Iraku doznał deformacji twarzy.

mp

 

5 KOMENTARZE

  1. To ciekawe jak olbrzymi postep notuje chirurgia, poczekam az opracuja metodę udrożnienia zębów, odnowienia tkanki dziąsłowej i przeszczepu trzustki. Przydałby się nowy penis, wyhodowany na jakiejś miłej młodej rączce, nie mojej.
    Gdy na to patrzę, myśl odkrywcza, za przeproszeniem, mnie nachodzi: szarych komórek, rzut w mózgu tkankę (sfatygowaną)
    nie zaszkodzi!

REKLAMA

2120958564 views

REKLAMA

REKLAMA

2120958594 views

REKLAMA

REKLAMA

2122754916 views

REKLAMA

2120958607 views

REKLAMA

2120958617 views

REKLAMA

2120958622 views