REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Kraków. Lekarze wyleczyli drogi łzowe dziecka przy pomocy protezy

Kraków. Lekarze wyleczyli drogi łzowe dziecka przy pomocy protezy

-

Okuliści ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zaintubowali drogi łzowe 11-letniej dziewczynce przy pomocy specjalnej protezy. Był to pierwszy w Małopolsce taki zabieg – podała w środę placówka.

W komunikacie przesłanym dziennikarzom czytamy, że dziecko trafiło do szpitala z urazem powieki i z bolesnym, uporczywym łzawieniem po zabawie z psem.

REKLAMA

Dzięki zabiegowi medykom udało się nie tylko zatrzymać łzawienie i odtworzyć uszkodzone struktury dróg łzowych oraz powieki.

“Okuliści ze szpitala Żeromskiego jako pierwsi i jedyni w Małopolsce zastosowali tego rodzaju protezowanie dróg łzowych u małych pacjentów” – podkreślono w informacji dla mediów.

Dziewczynka została wypisana do domu, ale pozostaje pod opieką specjalistów. Była już na pierwszej kontroli, rana goi się dobrze, dziecko nie skarży się na łzawienie i inne dolegliwości.

Jak zauważyła szefowa Oddziału Okulistycznego szpitala Żeromskiego Małgorzata Woś, do tej pory stosowano w takich przypadkach inne mniej przyjazne metody.

“Postanowiliśmy wykorzystać dostępne na rynku możliwości i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Dzięki temu uszkodzone drogi łzowe goją się w maksymalnie fizjologiczny sposób” – wyjaśniła. Po kilku miesiącach dren zostanie usunięty.

Drogi łzowe to szereg struktur odpowiedzialnych za właściwą cyrkulację i odprowadzanie łez do przewodu nosowego. Składają się z punktów łzowych, kanalików łzowych, woreczka łzowego i z przewodu nosowo-łzowego. Podczas urazu powiek może dojść do przerwania ciągłości tych struktur. Zazwyczaj przerwaniu ulega dolny kanalik łzowy (sześć razy częściej niż kanalik łzowy górny), który odprowadza 80 proc. łez. Prawidłowe zaopatrzenie chirurgiczne rany jest niezbędne, aby nie pojawiło się uporczywe łzawienie.

Oddział Okulistyczny w szpitalu Żeromskiego specjalizuje się w kompleksowym podejściu do diagnostyki i leczenia zaburzeń dróg łzowych zarówno u dzieci, jak i dorosłych.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks