REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieKosmetyki z ekstraktem z jeżyny nowym odkryciem naukowców z Radomia

Kosmetyki z ekstraktem z jeżyny nowym odkryciem naukowców z Radomia

-

Ekstrakt z pestek jeżyny, uzyskany dzięki innowacyjnej metodzie jako surowiec dla przemysłu kosmetycznego, to nowe odkrycie naukowców z kilku polskich placówek naukowych. Liderem projektu jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.

fot.Pixabay
fot.Pixabay

Ekstrakt z pestek tej rośliny zawiera szereg pożądanych w kosmetykach składników, takich jak: witaminy A, C, E, K, B6, flawonoidy, ? i ß-hydroksykwasy, garbniki. Ma on działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące, przeciwzapalne.

REKLAMA

Naukowcy z radomskiej uczelni zastosowali ekstrakt z jeżyny do produkcji maseczki do pielęgnacji twarzy i dwufazowego preparatu do demakijażu. „Innowacyjność tych produktów nie polega na samym zastosowaniu w kosmetyce ekstraktu z jeżyny, bo dobroczynne działanie tej rośliny, odkryto już wcześniej, ale z powodu zastosowania nowej metody jego pozyskiwania w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla” – wyjaśnił PAP kierownik katedry chemii UTH, prof. Tomasz Wasilewski.

Metoda ta pozwala – według naukowca – na wyodrębnienie z pestek jeżyny wszystkich wartościowych składników i uzyskanie surowca, który nie zawiera nic oprócz tego, co było w roślinie na początku. Jej dużą zaletą – zdaniem prof. Wasilewskiego – jest fakt, że proces przeprowadzany jest na zimno. Dzięki temu żaden z cennych składników nie ulega rozkładowi, tak jak to się dzieje w warunkach podwyższonej temperatury.

Do produkcji ekstraktu wykorzystywane są pestki jeżyn, które stanowią odpad w przemyśle spożywczym, np. przy produkcji soków czy przetworów.

Wykonana na uczelni w Radomiu maseczka do pielęgnacji twarzy i dwufazowy preparatu do demakijażu to kosmetyki naturalne, charakteryzujące się m.in. dużą wydajnością, naturalnym, atrakcyjnym zapachem jeżyny. Za kosmetyki te naukowcy z radomskiej uczelni zdobyli złoty medal na XVIII Moskiewskim Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes – 2015”, który odbył się na początku kwietnia.

Obok Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w projekcie biorą także udział naukowcy z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Krakowskiej. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny posiada halę technologiczną, wyposażoną w profesjonalne urządzenia do produkcji kosmetyków na dużą skalę. Współpracujące z uczelnią firmy kosmetyczne dostają od naukowców gotową recepturę i technologię wykonania danego produktu.

Uczelniane laboratoria i pracownie, zajmujące się technologią kosmetyków, funkcjonują w Radomiu od blisko 15 lat. Radomska uczelnia od dawna zbiera nagrody m.in. na targach w Poznaniu, w Zagrzebiu czy Norymberdze. Jednym z preparatów kosmetycznych, który zrobił furorę, był tzw. dźwięczący żel do mycia ciała. Kiedy użytkownik stuka w opakowania, słyszy charakterystyczny dźwięk, który szczególnie przypada do gustu dzieciom. Żel przeszedł już procedurę patentową i być może niedługo trafi do sklepów. Obecnie naukowcy z Radomia pracują nad cieszącymi się coraz większym zainteresowaniem producentów koncentratami produktów kosmetycznych, m.in. żelu do mycia ciała.(PAP)

REKLAMA

2091190370 views

REKLAMA

2091190670 views

REKLAMA

2092987129 views

REKLAMA

2091190953 views

REKLAMA

2091191099 views

REKLAMA

2091191243 views