REKLAMA

2131661461 views

REKLAMA

2131661460 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieKomputer korzystny dla mózgu

Komputer korzystny dla mózgu

-

fot.Startup Stock Photos/pexels.com
fot.Startup Stock Photos/pexels.com

Korzystanie z urządzeń elektronicznych – takich jak smartfony, telewizory, komputery – przez nastolatków nie szkodzi w takim stopniu ich mózgom, jak dotychczas sądzono. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Oxford. Przeprowadzone przez nich badanie wykazało wręcz, że czas spędzany przed ekranami wymienionych urządzeń może być dla mózgu młodych ludzi korzystny.

REKLAMA

W eksperymencie wzięło udział ponad 120 tys. 15-latków. Każdy uczestnik odpowiadał na specyficzne pytania dotyczące psychicznego samopoczucia i czasu zaangażowania się w różne aktywności cyfrowe, typu oglądanie telewizji, gry na konsoli i na komputerze, surfowanie po Internecie, sprawdzanie e-maili i rozmowy z użyciem smartfonów. Niemal wszyscy wskazywali, że każdego dnia korzystali z co najmniej jednego z wymienionych urządzeń. Więcej czasu na Internet poświęcali, co było do przewidzenia, w weekendy. Największą popularnością cieszyły się smartfony.

Badacze określili też optymalny czas spędzany w sieci, który pozwala młodym ludziom osiągnąć największe korzyści – 257 minut. 4 godziny i 17 minut wystarczają, by rozwinąć społeczne więzi i umiejętności. Wydłużenie tego czasu wiąże się z pogarszaniem samopoczucia i fizycznego, i psychicznego. Zależność ta jest prawdziwa bez względu na płeć, pochodzenie i status społeczno-ekonomiczny.

Wykorzystując metody statystyczne, uczeni zdołali także określić korzystne dla organizmu okresy korzystania z poszczególnych mediów cyfrowych. W przypadku gier komputerowych wynosi on 100 minut, a smartfonów – 117 minut. Oglądanie nagrań w telewizji było korzystne pod warunkiem, że nie trwało dłużej niż 3 godziny i 41 minut, a zaangażowanie w Internet, jak już powiedzieliśmy – 4 godziny i 17 minut. Przy okazji stwierdzono, że dłuższe surfowanie w sieci, czy korzystanie z wymienionych urządzeń, może niszczyć mózg. – Nasze odkrycie sugeruje, że umiarkowane korzystanie z urządzeń cyfrowych przez młodych ludzi nie wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Krążące w literaturze i mediach opinie na temat negatywnego wpływu ekranu komputerowego na zdrowie nastolatków nie są poparte żadnymi dowodami naukowymi – powiedział autor badania dr Andrew Przybylski, który jest ekspertem w dziedzinie psychologii.

Szczegóły badania i jego wyniki zostały zaprezentowane w magazynie „Association for Psychological Science”.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

REKLAMA

2126717471 views

REKLAMA

REKLAMA

2126717488 views

REKLAMA

REKLAMA

2128513808 views

REKLAMA

2126717498 views

REKLAMA

2126717502 views

REKLAMA

2126717506 views