REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kompanie nie muszą placić za środki antykoncepcyjne

Kompanie nie muszą placić za środki antykoncepcyjne

-

Większością pięciu głosów przeciwko czterem Sąd Najwyższy orzekł, że korporacje nie są zobowiązane do zapewnienia pracownikom środków antykoncepcyjnych w ramach ubezpieczeń medycznych.

fot.Bryancalabro/Wikipedia
fot.Bryancalabro/Wikipedia

REKLAMA

Reforma medyczna Affordable Care Act, popularnie zwana Obamacare, zawiera klauzulę wymagającą, by większość pracodawców pokrywała pełny koszt różnorodnych środków antykoncepcyjnych dla pracowników płci żeńskiej. Administracja Obamy wyłączyła z tego obowiązku pracowników kościołów i związanych z nimi instytucji, szkoły i organizacje niedochodowe non-profit. Natomiast firmy dochodowe za lekceważenie tej części ustawy miały płacić kary.

Z klauzulą nie godzili się chrześcijańscy właściciele sklepów sieci handlowej Hobby Lobby i Conestoga Wood Specialties Store, którego właściciele są mennonitami (odłam kościoła protestanckiego). Obie kompanie zaprotestowały argumentując, że nakaz ustawy pogwałca swobody religijne, gdyż zmusza do postępowania niezgodnego z ich sumieniem. Uważają bowiem, że pastylka antykoncepcyjna, zażywana po stosunku, by nie dopuścić do ciąży, w zasadzie jest aborcją. Z opinią większości nie zgodziły się trzy kobiety zasiadające w Sądzie Najwyższym USA: Sonia Sotomayor, Elena Kagan i Ruth Bader Gingsburg.

Orzeczenie sądu oznacza, że inne korporacje, w tym pięć z samego Illinois (Triune Health Group, Korte & Luitjohan Contractors, Ozinga Bros., Hart Electric i Lindsay, Rappaport & Postel) również mogą być zwolnione z obowiązku zapewnienia swoim pracownicom bezpłatnych środków antykoncepcyjnych. (eg) 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks