REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieKalifornia. Potwierdzono przypadek "choroby szalonych krów"

Kalifornia. Potwierdzono przypadek "choroby szalonych krów"

-

Przypadek gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), popularnie zwanej “chorobą szalonych krów”zanotowano na farmie mlecznej w Kalifornii – poinformował amerykański Departament Rolnictwa. To pierwszy od 2006 roku przypadek BSE w USA.

fot. USDA/ Przypadek "choroby szalonych krów" potwierdzono w Kalifornii

Czwarty w USA przypadek choroby, o której głośno zrobiło się kilkanaście lat temu, został wykryty dzięki rutynowym testom przeprowadzanym przez Departament Rolnictwa. Jak mówi główny weterynarz departamentu John Clifford, sytuacja jest pod pełną kontrolą; nie ma i nie było zagrożenia, że skażone mięso trafi do sprzedaży.

REKLAMA

Ostatni przypadek jest czwartym potwierdzonym w USA przypadkiem BSE i pierwszym od 2006 roku.

O gąbczastej encefalopatii bydła, popularnie zwanej “chorobą wściekłych krów” głośno zrobiło się w drugiej połowie lat 90. kiedy w Wielkiej Brytanii wybuchła jej epidemia. Liczbę przypadków BSE szacowano na 40 tys., a brytyjski rząd zdecydował o wybiciu ponad 100 tysięcy sztuk bydła. Informacje o epidemii doprowadziły do gwałtownego spadku spożycia wołowiny i doprowadziły farmerów na całym świecie na skraj bankructwa.

Ustalono, że przyczyną choroby było karmienie bydła wysokobiałkowym pokarmem, uzyskiwanym ze szczątków owiec chorych na encefalopatie gąbczaste. U chorych zwierząt występowały charakterystyczne objawy neurologiczne: drżenie, nerwowość, utrata koordynacji ruchowej i funkcji lokomocyjnych, utrata wagi, specyficzny rodzaj chodu. BSE zazwyczaj prowadzi do śmierci zwierzęcia w ciągu roku od pojawienia się objawów. Okres inkubacji choroby wynosi od 2-5 lat.

Zjedzenie skażone BSE mięsa u człowieka może prowadzić to poważnej i potencjalnie śmiertelnej choroby Creutzfeldta-Jacoba. Zwyrodnieniowe schorzenie mózgu powoduje u człowieka zaburzenia zachowania, mimowolne ruchy (pląsawicę) i niedowłady mięśni. W ciągu kilku miesięcy od pierwszych objawów, najwyżej do roku prowadzi do śmierci. Do tej pory na całym świecie zanotowano około 150 przypadków zgonów spowodowanych zakażeniem BSE.

Lekarze podkreślają, że szanse na zarażenie chorobą nawet po zjedzeniu skażonego mięsa są bardzo małe.

USDA sprawdza w jaki sposób doszło do zakażenia w Kalifornii. Wstępnie wykluczono paszę, jaką karmione było bydło.

in

5 KOMENTARZE

REKLAMA

2099862636 views

REKLAMA

REKLAMA

2099862869 views

REKLAMA

2101659261 views

REKLAMA

2099863011 views

REKLAMA

2099863112 views

REKLAMA

2099863222 views