REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Jogurt dobry dla kości

Jogurt dobry dla kości

-

fot.Life Of Pix/Pexels.com

Jedzenie jogurtu obniża ryzyko zapadnięcia na osteoporozę. Do takiego wniosku doszli autorzy badania przeprowadzonego na Trinity College w Dublinie. Badaniem objętych zostało 4310 irlandzkich mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 60. roku życia.

REKLAMA

Na początku uczestnicy odpowiadali na pytanie jak często spożywają jogurt. Mieli przy tym do wyboru następujące opcje: „nigdy”, „dwa do trzech razy w tygodniu” lub „więcej niż jeden raz dziennie”. Celem uściślenia wyników, badacze analizowali dodatkowo czynniki ryzyka osteoporozy, w tym wskaźnik masy ciała, funkcjonowanie nerek, aktywność fizyczną, spożycie mleka lub sera oraz przyjmowanie suplementów wapnia lub witaminy D3.

Po uwzględnieniu tego wszystkiego odkryli, że gęstość mineralna kości w biodrach i szyjce kości udowej u kobiet była od 3,1 do 3,9 proc. wyższa wśród tych pań, które spożywały jogurt więcej niż raz dziennie w porównaniu z paniami, które jogurtu nie jadły wcale. U mężczyzn konsumujących najwięcej jogurtu stwierdzono, że ubytek masy kostnej był aż o 9,5 proc. niższy niż u panów, którzy jogurtu nie jedli.

Naukowcy zaobserwowali również, że u kobiet, które spożywały jogurt częściej niż raz dziennie, ryzyko wystąpienia osteoporozy było niższe o 39 proc. niż u pań, które po jogurt sięgały okazjonalnie. Konsumpcja tej samej ilości jogurtu u mężczyzn przekładała się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy aż o 52 procent.

Przy okazji warto wspomnieć, że jogurt jest napojem fermentowanym i jako taki jest lepiej tolerowany przez układ pokarmowy niż zwykłe mleko i nawet trzy razy szybciej od niego trawiony.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks