REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowiePalisz? "Obamacare" uderzy cię po kieszeni

Palisz? "Obamacare" uderzy cię po kieszeni

-

Reforma zdrowia prezydenta Obamy będzie bardzo bolesna dla miłośników tytoniu. Firmy ubezpieczeniowe mają prawo penalizować palaczy, podnosząc wysokość ich składek nawet o 50 proc. Palący 55-latek zapłaci więc ponad 4 tys. dol. kary rocznie.  Nowe przepisy najbardziej dotkliwe będą dla palących seniorów.

fot. Gabriella Fabbri via sxc.hu

REKLAMA

Prowizja zawarta w ustawie „The Affordable Care Act” potocznie nazywanej „Obamacare” do tej pory pozostawała niemal niezauważona. Z początkiem roku eksperci od reformy zdrowotnej zaczęli jednak zwracać coraz większą uwagę na potencjalnie bardzo niebezpieczne skutki. Ustawa daje firmom ubezpieczeniowym prawo karania palaczy za niebezpieczny dla zdrowia nagłów poprzez znaczne podwyżki składek na ubezpieczenie medyczne. Podwyżka ta może sięgać nawet 50 proc. Z obliczeń Associated Press wynika, że 55-letni oprócz normalnych składek (insurance premium) palacz posiadający indywidualną polisę zdrowotną zapłaci o 4 250 dol. rocznie więcej niż jego niepalący rówieśnik. W przypadku 60-latka kara ta wyniesie 5 100 dol. Młodsi palacze także zostaną uderzeni po kieszeni. Wysokość kary w ich przypadku będzie niższa proporcjonalnie do wieku.

Eksperci alarmują, że tak wysokie kary mogą doprowadzić do sytuacji, w której wielu seniorów o skromnych dochodach w ogóle nie będzie w stanie wykupić ubezpieczenia zdrowotnego. W praktyce więc ustawa, której celem był powszechny dostęp do ubezpieczeń, doprowadzi do spadku ubezpieczonych w grupie wiekowej najbardziej potrzebującej opieki medycznej.

Palaczy korzystające ze zbiorowych polis zdrowotnych w miejscu pracy będą mogli uniknąć kar biorąc udział w programach pomagających zerwać z nałogiem.

Krytycy zapisu pozwalającego firmom ubezpieczeniowym na podnoszenie wysokości składek dla palaczy podkreślają, że „Obamacare” nie penalizuje osób, które są otyłe i w ten sposób podnoszą ryzyko wystąpienia u nich wielu poważnych schorzeń, w konsekwencji – tak jak palenie tytoniu- także prowadzących do śmierci.

Eksperci podkreślają, że należy się spodziewać, iż firmy ubezpieczeniowe w pełni skorzystają z przysługującego im prawa, dążąc do maksymalizacji zysków. Ustawa mówi o podwyżce w wysokości składek maksymalnie 50 proc. i o tyle – ani 1 proc. mniej – składki palaczy zapewne zostaną podniesione.

Prowizja zacznie obowiązywać 1 stycznia 2014 roku.

AP szacuje, że jeden na pięciu Amerykanów jest palaczem tytoniu. W wyniku chorób związanych z paleniem (m.in. nowotworów i chorób serca) każdego roku umiera w Stanach Zjednoczonych około 450 tys. osób.

mp

13 KOMENTARZE

  • oj krzysiu to jak stary ,gruby i palacz to wogoole do gazu z nim czy jak ? jak by glupota miala skrzydla to bys po niebie fruwal jak orzel !!!!

  • a kto tutaj mowi o jakims gazie? ze stary? ty sie ubezpieczales kiedys? jesli nie i bedziesz to robil zaprotestuj gdy zapytaja ciebie o wiek. co do grubasow- tak, oni ze wzgledu na o wiele wiesze ryzyko chorob powinni placic wiecej i tak zreszta juz sie w niektorych firmach dzieje. u mojego znajomego w pracy dali grubasom iles tam miesiecy na zlapanie figurki plazowej , w przeciwnym razie nikt ich nie zwolni ale beda doplacac roznice w stawce ubezpieczeniowej dla osob z nadwaga ktora to do chwili obecnej placil pracodawca. ktos jednak madry zapytal dlaczego pracodawca ma sponsorowac bezmyslny tryb zycia .
   a co do glupoty i skrzydel: oryginalny tekst ( filmowy) brzmi:
   “gdyby glupota byla lzejsza od powietrza to fruwalaby pani jak golebica” .
   p.s
   w ogole pisze sie osdobno… no coz, moze nastepnym razem blysniesz…

  • papierosami inetresuja sie z prostej przyczyny- najpierw rabna kosmiczne podatki na producentow i sprzedawcow ( w efekcie palacza) a pozniej gdy on wypali juz te fajki wyciagna lape po wiecej kasy – na leczenie . 🙂 gdyby chodzilo o nasze zdrowie to dlaczego nie zakazac ich sprzedazy? dlaczego marihuana jest zabroniona mimo ze potwierdzone sa jej zdrowotne wlasciwosci a tyton nie majacy nawet jednej z nich i powodujacy paskudne choroby i drogie leczenie jest legalny ?

  • @Charli, zapewne w przyszlosci bedzie, to dzialac jak w ubezpieczeniu samochodow . Jak uzywasz swe cialo taka stawka ubezpieczeniowa.
   Choroby pluc sa kosztowne, sama aparatura jest nieziemsko droga, wiec powinni zwiekszyc przynajmnie 500% bo inaczej i tak ubezpieczenie nie wydoli…

 1. To jakas paranoja firmy ubezpieczeniowe nie musza pokrywac wszystkich kosztow leczenia a takze moga sobie zastrzec ze nie bede nam leczyc dolegliwosci z przeszlosci,ale dziadkow beda mogli karac za palenie papierosow. Powinni sie wziasc najpierw za te szpitale i firmy ubezpieczeniowe. Banda zlodzieji!!!

  • Lewacy powinni placic 100% wyzsze ubezpieczenie. Moze opracuje ktos jakas metode leczenia lewactwa, bo jak na razie to choroba nieuleczalna.

REKLAMA

2116420048 views

REKLAMA

REKLAMA

2116420256 views

REKLAMA

REKLAMA

2118216632 views

REKLAMA

2116420373 views

REKLAMA

2116420460 views

REKLAMA

2116420554 views