REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieFrancja. Zmarł uczestnik testu eksperymentalnego leku

Francja. Zmarł uczestnik testu eksperymentalnego leku

-

Laboratorium w portugalskiej firmie farmaceutycznej Bial fot. Afredo Aldani/EPA
Laboratorium w portugalskiej firmie farmaceutycznej Bial fot. Afredo Aldani/EPA

Będący w stanie śmierci mózgowej uczestnik klinicznego testu eksperymentalnego leku portugalskiej firmy Bial zmarł w niedzielę w szpitalu w Rennes na zachodzie Francji – podała placówka w komunikacie. Pięciu innych ochotników jest hospitalizowanych.

„Pacjent będący w stanie śmierci mózgowej zmarł w południe” – poinformowała dyrekcja szpitala. Stan zdrowia pozostałych pięciu hospitalizowanych osób „pozostaje stabilny” – dodano.

REKLAMA

W testach tego leku w prywatnym laboratorium klinicznym Biotrail w Rennes brało udział w sumie 90 osób. W założeniach lek ma pozytywnie oddziaływać na wahania nastrojów, stany lękowe i zaburzenia koordynacji ruchowej w chorobach neurodegeneracyjnych.

Jak ujawniła w piątek francuska minister zdrowia Marisol Touraine, poszkodowani to sześciu mężczyzn w wieku od 28 do 49 lat, którzy do testu przystąpili w dobrym stanie zdrowia. Eksperymentalny lek zaczęli przyjmować 7 stycznia. Ochotnik, u którego stwierdzono śmierć mózgową, został przyjęty do szpitala w poniedziałek.

Spośród przebywającej w szpitalu piątki osób, cztery wciąż mają problemy neurologiczne, a jedna – hospitalizowana prewencyjnie – nie ma żadnych symptomów.

Jak pisze AFP, cała szóstka to jedyne osoby, które przyjęły identyczną ilość testowanego leku; pozostali wzięli mniejszą dawkę. Pozostałe 84 osoby „są całe i zdrowe” – poinformował dyrektor generalny laboratorium Biotrial, Francois Peaucelle.

Lek portugalskiej firmy testowano wcześniej na szympansach. Obecnie wszystkie testy tego leku zawieszono, a wszystkich ochotników, którzy brali w nich udział, wezwano na badania lekarskie.

Jak pisze AFP, w związku z tym dramatycznym wypadkiem medycznym, nieodnotowanym dotąd we Francji, prokuratura wszczęła trzy śledztwa. (PAP)

REKLAMA

2097923911 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2097924144 views

REKLAMA

2099720536 views

REKLAMA

2097924287 views

REKLAMA

2097924388 views

REKLAMA

2097924498 views