REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Zdrowie Eksperci: źle zbilansowana dieta bardziej niebezpieczna niż konserwanty

Eksperci: źle zbilansowana dieta bardziej niebezpieczna niż konserwanty

-

Żywność sprzedawana w naszym kraju jest bezpieczna, ale jej wpływ na zdrowie w dużej mierze zależy od zachowań konsumentów, m.in. od odpowiedniego wyboru produktów i prawidłowych zasad przygotowywania posiłków – przekonują eksperci w Światowym Dniu Zdrowia.

“Żywność w Polsce jest bardzo bezpieczna dzięki sprawnie działającemu nadzorowi i zapewnieniu kontroli jakości produkcji żywności na każdym etapie” – zapewnił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas konferencji „Bezpieczna żywność – od pola do stołu” zorganizowanej we wtorek przez Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Ministerstwo Zdrowia.

REKLAMA

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz również zapewnił, że system kontroli żywności w Polsce “jest szczelny, na wysokim europejskim i światowym poziomie”.

Radziewicz-Winnicki podkreślił, że dostarczana konsumentom żywność powinna być odpowiedniej jakości i zróżnicowana pod względem odżywczym. “Nie możemy zapominać o tym, że właśnie dostęp do żywności zbyt wysokokalorycznej, zbyt mocno przetworzonej (…) jest zjawiskiem, które jest jednym z najsilniej wpływających negatywnie na stan zdrowia człowieka” – dodał.

Jak poinformowano na konferencji, konserwanty dopuszczone do stosowania w żywności są bezpieczne dla zdrowia konsumentów, a niektóre z nich dodatkowo chronią produkt przed substancjami potencjalnie niebezpiecznymi dla zdrowia. “Źle zbilansowana dieta jest większym zagrożeniem niż substancje dodatkowe” – zapewniła Joanna Gajda-Wyrębek ekspertka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

Ekspertka zaprzeczyła również popularnemu przekonaniu, że substancje dodatkowe powodują alergie. “Jedynie jedna grupa substancji dodatkowych jest uwzględniona na liście substancji, które mogą powodować alergie, jest to dwutlenek siarki i siarczyny” – zapewniła.

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia prof. Mirosław Jarosz przypomniał, że zasady żywieniowe są uzależnione od wielu czynników, m.in. wieku i stanu zdrowia, dlatego każda osoba powinna wybierać produkty odpowiadające jej potrzebom. Podkreślił, że należy pamiętać o uważnym czytaniu etykiet na opakowaniach żywności.

Jarosz przypomniał, że na etykiecie produktu spożywczego wymienione są jego składniki i substancje dodatkowe, znajduje się tam również informacja o warunkach, w jakich produkt powinien być przechowywany oraz data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia.

Od 13 grudnia 2016 roku produkty spożywcze obowiązkowo będą znakowane informacjami o ich wartości odżywczej, ale już teraz wielu producentów zamieszcza te dane na etykietach. Jak przypomniał Jarosz, konsument potrzebuje tych informacji do ułożenia odpowiedniej diety.

Eksperci zwrócili uwagę, że bezpieczeństwo żywności zależy nie tylko od producentów, ale również od zachowań konsumentów. Grzegorz Łapanowski, założyciel Fundacji Szkoła na Widelcu, wyraził przekonanie, że czasami zapominamy o rzeczach najbardziej istotnych, najbardziej oczywistych z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności, jak choćby umycie rąk przed przygotowaniem posiłku.

Łapanowski przypomniał kilka podstawowych zasad przygotowywania żywności, takich jak konieczność zachowywania czystości w trakcie przygotowywania posiłków, rozdzielanie jedzenia surowego od ugotowanego, przechowywanie żywności w odpowiedniej temperaturze oraz używanie świeżych i bezpiecznych produktów.

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego roku WHO wybiera jako temat przewodni inny obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego – w tym roku jest to bezpieczeństwo żywności. Ma być to okazja do podkreślenia roli, jaką zarówno rząd, jak i rolnicy, producenci czy sprzedawcy, a także konsumenci, odgrywają w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia “z pola na nasz stół”. (PAP)

fot.stevepb/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Botwinka

Sos kurkowy do mięsa

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks