REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna koronawirus Dyrektor WHO: Europa może żyć z Covid-19 bez szczepionki, wprowadzając lokalne blokady

Dyrektor WHO: Europa może żyć z Covid-19 bez szczepionki, wprowadzając lokalne blokady

-

Europa może żyć z Covid-19 bez szczepionki, zatrzymując ogniska epidemii lokalnymi blokadami – powiedział we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Dodał, że nie spodziewa się powrotu do pełnych ograniczeń na poziomie krajowym.

“Dzień, w którym pokonamy pandemię, niekoniecznie jest dniem, w którym będziemy mieć szczepionkę, (nastąpi on) wtedy, kiedy nauczymy się żyć z pandemią, a to może być jutro” – powiedział Kluge w rozmowie z brytyjską stacją Sky News.Przyznał, że nie da się kompletnie wyeliminować ryzyka, wyraził jednak opinię, że aby skutecznie żyć z koronawirusem, konieczne są dwa elementy – rządy muszą podjąć aktywną rolę w kierowaniu działaniami, a ludzie – muszą przestrzegać wprowadzanych regulacji.

Kluge powiedział, że praktycznie w każdym kraju europejskim widać wzrost liczby zakażeń i żadne państwo nie jest wolne od zagrożenia. Wskazał, że w szczególności w okresie od października do końca listopada należy się liczyć z większą liczbą zakażeń, których konsekwencją będą lokalne blokady.

REKLAMA

Kluge zapytany, czy spodziewa się fali ogólnokrajowych restrykcji w najbliższych miesiącach, aby uniknąć drugiej fali epidemii, odpowiedział przecząco, ale zastrzegł: “Jestem optymistą, ale nie możemy wykluczyć lokalnych blokad”. Jego zdaniem kraje europejskie są teraz znacznie lepiej przygotowane do sytuacji niż w lutym czy marcu i dlatego wystarczy wprowadzenie lokalnych restrykcji zamiast ogólnokrajowych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks