REKLAMA

2131680781 views

REKLAMA

2131680780 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieDepresja Amerykanów napędza rynek farmaceutyczny

Depresja Amerykanów napędza rynek farmaceutyczny

-

Depresja stała się jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób w Stanach Zjednoczonych XXI wieku. Najnowsze badania wykazały, że w ubiegłym roku co czwarta Amerykanka stosowała leki przciwpsychotyczne. To nieporównywalnie więcej niż jeszcze 10 lat temu. Czy możemy już mówić o epidemii społecznej?

fot. Diagram prezentujący ogromny wzrost Amerykanów zażywających leki przeciwpsychotyczne

REKLAMA

Leki przeciwpsychotyczne stosuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia lub psychoza. Ich działanie jest silnie uspokajające i pozwala na względnie normalne funkcjonowanie osobie dotkniętej chorobą.

Leki przeciwpsychotyczne wywołują jednak wiele objawów niepożądanych, takich jak m.in. suchość w jamie ustnej, zaburzenia akomodacji, nadmierna senność, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia funkcji seksualnych.

Zobacz: Groźniejsze niż kokaina i heroina. Leki na receptę

Według najnowszych badań firmy Medco Health Solutions w ubiegłym roku co czwarta Amerykanka sięgała po leki przeciwpsychotyczne. Najczęstszymi przyczynami ich przepisywania były depresje i stany lękowe. Zaburzenia zdrowia psychicznego dotyka najczęściej kobiety powyżej 45 roku życia.

Ilość przepisywanych leków przeciwpsychotycznych w ciągu 10 lat wzrósł w USA aż o 22 procent.

Zobacz: Zabójcze ceny leków

W skali globalnej, kiedy zestawiono dane dotyczące zarówno mężczyzn, jak i kobiet okazało się, że aż 20 proc. Amerykanów zażywa co najmniej 1 środek stosowany w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego.

fot. wiki commons/ Jedne z najsłynniejszych tabletek - Valium

Problemy ze zdrowiem psychicznym znanych osób wywołują często dyskusje na narodową skalę. Tak było w przypadku ujawnienia na początku bieżącego roku przez aktorkę Catherine Zeta-Jones informacji o jej depresji maniakalnej-afektywnej. Publiczna walka o zdrowie cierpiącego na raka krtani męża Michaela Douglasa doprowadziła Zeta-Jones do skraju wytrzymania.

Leki XXI wieku to nieobce dla żadnego ucha Xanax, Valium czy Ativan. Obecnie Amerykanie stosują je aż o 30 proc. częściej niż jeszcze 10 lat temu. Szefowie koncernów farmaceutycznych zacierają ręce.

Na razie nie wiadomo, czy kobiety cierpią na poważniejsze zaburzenia zdrowia psychicznego niż jeszcze 10 lat temu, czy też może po prostu chętniej i w bardziej otwarty sposób szukają pomocy u specjalistów. Na pewno wiąże się to również z kampanią koncernów farmaceutycznych produkujących leki antydepresyjne.

AS

11 KOMENTARZE

  1. Jak reaguja specjaliści na terapię z psychotropami: amerykańscy lekarze zostali zapytani dlaczego środki psychotropowe przepisują noworodkom?
    Odpowiedż była prosta: rodzice sobie nie radzą. Często jest to samotna matka w deprsji poporodowej a lepiej żeby wszyscy przeżyli.
    Nie wykluczone też, że drugs pomogą wyjść z opresji bez trwałych uzależnień i większych uszkodzeń.

  2. Przemysł farmaceutyczny zarabia 5-6 razy więcej niż jakakolwiek inna kompania spośród największych fortun w USA. I nie dadzą łatwo sobie odebrać tego zarobku. Tak naprawdę jesteśmy dla nich tylko „ludzkim towarem” – nasze dzieci, rodzice, dziadkowie są dla nich tylko „krowami dojnymi”, na których żerują reprezentanci firm farmaceutycznych. Są oni zainteresowani tylko zdobywaniem rynku, bez uwzględniania konsekwencji jakie to przyniesie pacjentom. Nie interesuje ich to, że sieją dezinformację, że dane z badań klinicznych są ukrywane czy też fałszowane, że skutki uboczne są minimalizowane czy też prezentowane w niewłaściwy sposób.

REKLAMA

2126724686 views

REKLAMA

REKLAMA

2126724703 views

REKLAMA

REKLAMA

2128521023 views

REKLAMA

2126724713 views

REKLAMA

2126724717 views

REKLAMA

2126724721 views